Obywatelski projekt zakazujący tzw. aborcji eugenicznej - w Sejmie Obywatelski projekt zakazujący tzw. aborcji eugenicznej - w Sejmie. Fot. Archiwum

Komitet #ZatrzymajAborcję złożył w czwartek (30 listopada) w Sejmie obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Pod propozycją podpisało się ponad 830 tys. obywateli.

Pełnomocniczka Komitetu #ZatrzymajAborcję Kaja Godek podkreśliła, że taka liczba podpisów pod projektem, to "wynik ogromnego poruszenia społecznego".

- Jest to wynik wrażliwości Polaków na los słabszych i chorych. I to, z czym dzisiaj przychodzimy do Sejmu, to jest apel do posłów, aby uchwalili prawo i aby zrobili to niezwłocznie - podkreśliła Godek na konferencji prasowej, poprzedzającej złożenie w Sejmie podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

- Dzisiaj w Warszawie pada śnieg i dzieci się cieszą, niestety nie wszystkie dzieci będą mogły się cieszyć tym śniegiem, ponieważ rocznie ponad tysiąc ginie w polskich szpitalach w majestacie prawa. Ale dzisiaj przychodzimy z dobrą wiadomością - mówiła pełnomocniczka Komitetu.

Jak przypomniała, pierwsze czytanie projektu obywatelskiego powinno odbyć się w ciągu trzech miesięcy od wniesienia propozycji do Sejmu.

Godek pytana była, czy na przebieg procedowania projektu w Sejmie będzie miał wpływ wniosek grupy posłów (PiS, klubu Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz niezrzeszonych) do Trybunały Konstytucyjnego, w którym pytają o dopuszczalność przerywania ciąży właśnie ze względu na ciężkie wady płodu.

- Jeżeli orzeczenie Trybunału pojawi się przed rozpoczęciem procesu legislacyjnego wobec projektu ustawy zatrzymaj aborcję, i jeżeli to orzeczenie będzie rzeczywiście chroniło życie osób niepełnosprawnych, to uważamy, że sprawa jest załatwiona - powiedziała Godek.

Podkreśliła, że najważniejsze, by "ochrona niepełnosprawnych dzieci została zapewniona jak najszybciej".

Nieznany jest jeszcze termin, kiedy TK miałby zająć się wnioskiem ws. dopuszczalności przerywania ciąży. Prezes TK Julia Przyłębska, na początku listopada mówiła w rozmowie z PAP, że jest to kwestia miesięcy.

Poparcie dla zmian proponowanych przez Komitet #ZatrzymajAborcję wyraził prezydent Andrzej Duda. W jednym z wywiadów zapowiedział, że jeśli taka ustawa trafi na jego biurko, to ją podpiszę. -Podpiszę ustawę zakazująca aborcji eugenicznej, przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa - powiedział.

Z kolei rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana wywiadzie radiowym, czy PiS poprze ten projekt, powiedziała, że w jej ugrupowaniu nie ma dyscypliny głosowania w sprawach światopoglądowych. - Nie sądzę, żebyśmy tego rozwiązania nie poparli" - dodała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH