Sąd badanie połączone z obserwacją psychiatryczną może zarządzić tylko w razie konieczności. Zakłada tak wchodząca w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego a zaostrzone przepisy mają przeciwdziałać nadużyciom w kierowaniu na długie obserwacje psychiatryczne - przypomina dzisiejsza Rzeczpospolita.

Konieczność - zdaniem ustawodawcy - zachodzi wówczas, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. O potrzebie obserwacji orzeka sąd. On też ustala miejsce i czas pobytu w zakładzie leczniczym. Obserwacja taka nie powinna trwać dłużej niż cztery tygodnie.

Na wniosek zakładu leczniczego sąd może przedłużyć ten czas na niezbędny do zakończenia badania a pobyt w szpitalu nie może być dłuższy niż dwa miesiące.

Zmieniona procedura ma zapewnić obywatelom pełną ochronę. Brak należytych gwarancji dla nich blisko dwa lata temu dostrzegł Trybunał Konstytucyjny.

W wyroku Trybunał stwierdził, że procedura kierowania przez sąd oskarżonych na badania psychiatryczne do zakładów leczniczych nie daje wystarczających gwarancji procesowych i nie zapewnia kontroli sądowej nad decyzjami biegłych. Konstytucję narusza także, zdaniem Trybunału, w zasadzie nieograniczony czas obserwacji - podaje Rzeczpospolita.

Trybunał dał na poprawienie niekonstytucyjnego prawa 15 miesięcy. Sejm nie zdołał jednak tego zrobić w tym czasie.

W efekcie ponad cztery miesiące (od 19 października) sądy nie mogły lub w najlepszym wypadku miały ograniczone prawo kierowania na dłuższe badania połączone z obserwacją psychiatryczną. Sędziowie, których podsądni przebywali na obserwacji ponad sześć tygodni, zapowiadali wnioski o zakończenie obserwacji.

Na złe przepisy w sprawie badań psychiatrycznych od dawna zwracała uwagę Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Do Sejmu trafił nawet senacki projekt zmian w kodeksie postępowania karnego, który przewidywał szansę na odszkodowanie za niewątpliwie niesłuszną obserwację. Prace nad projektem jednak przerwano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH