Obrady rządu: pielęgniarki funkcjonariuszami publicznymi

W środę (21 lipca) przed godz. 13 rozpoczęło się posiedzenie rządu, podczas którego omawiane będą m.in. projekty ustaw o zawodach pielęgniarki i położnej oraz o samorządzie pielęgniarek i położnych przygotowane przez resort zdrowia.

 

Jak już pisaliśmy pierwszy z projektów przewiduje, że pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych; drugi - zmniejsza liczbę izb pielęgniarskich.

Zgodnie z projektem ustawy o zawodzie pielęgniarskim, pielęgniarki i położne będą zobowiązane, w oparciu o posiadane kwalifikacje zawodowe, do udzielenia pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mogą odmówić wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z ich sumieniem lub z zakresem posiadanych kwalifikacji, po uprzednim powiadomieniu na piśmie przełożonego, chyba że zachodzi niebezpieczeństwo zagrożenia życia chorego.

Pielęgniarki i położne będą miały prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od lekarza pełnej informacji o stanie zdrowia chorego, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, zapobiegawczych i dających się przewidzieć następstwach podejmowanych działań, w zakresie niezbędnym do udzielanych przez siebie świadczeń zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

Projekt przewiduje, że pielęgniarki i położne mogą wykonywać zawód: w ramach umowy o pracę, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki. Warunkiem prowadzenia indywidualnej praktyki jest wpis do odpowiedniego rejestru.

Grupowa praktyka pielęgniarska może być prowadzona w formie spółki cywilnej, spółki jawnej lub spółki partnerskiej. Dopuszczona zostaje także możliwość wykonywania zawodu w zakładzie opieki zdrowotnej na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pacjentem, członkiem jego rodziny lub opiekunem prawnym.

W projekcie zapisano, że zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi zawodami medycznymi. Minister zdrowia ma w rozporządzeniu określać czynności wykonywane przez pielęgniarkę lub położną, samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. Ustawa porządkuje także istniejące już przepisy.

Projekt ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych zmienia liczbę okręgowych izb pielęgniarskich oraz wprowadza dla nich nowy podział terytorialny, który będzie pokrywał się z podziałem administracyjnym kraju na województwa. Tym samym dotychczasowa liczba okręgowych izb (45) ulegnie zmniejszeniu do 16. Jednocześnie projektowana ustawa zakłada możliwość tworzenia w ramach danej okręgowej izby delegatur na obszarze jej działania.

Siedzibami organów okręgowych izb będą poszczególne miasta wojewódzkie. Jak podkreśla MZ wiąże się to przede wszystkim z dokonanymi w 1999 r. zmianami podziału administracyjnego kraju. Zdaniem resortu, zmniejszenie liczby okręgowych izb, a co za tym idzie zwiększenie liczby członków należących do poszczególnych izb, powinno spowodować racjonalizację wykonywania zadań przez samorząd oraz związanych z tym wydatków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH