Obowiązkowy dostęp do tłumacza w ratownictwie? NiK pozytywnie o propozycjach zmian Fot. archiwum

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie zaopiniowała zmiany planowane w ustawie o języku migowym - poinformowała NIK w piątek (7 lipca) na swojej stronie internetowej. Proponowane zmiany umożliwią zobowiązanie m.in. szpitali, policji i straży pożarnej do zapewnienia dostępności tłumaczenia języka migowego.

Z prośbą o ocenę projektu zwróciła się do NIK senacka Komisja Ustawodawcza. Prace nad udoskonaleniem przepisów zostały zainspirowane wnioskami de lege ferenda (dotyczącymi ustawy nieuchwalonej) opracowanymi przez NIK po kontroli przeprowadzonej w 60 instytucjach publicznych, z którymi obywatele kontaktują się najczęściej.

Jak wykazali inspektorzy NIK, obecny poziom realizacji przepisów ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się jest bardzo niski. Nawet tam, gdzie podjęto jakiekolwiek działania, nie wzięto pod uwagę specyficznych potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu. W konsekwencji osoby niesłyszące w dalszym ciągu mają utrudnioną drogę do pełnej samodzielności i w praktyce są wykluczane z życia społecznego - twierdzi NIK.

Urzędy - relacjonuje NIK - zaniedbania tłumaczą niskim odsetkiem głuchoniemych petentów. To jednak, zdaniem Izby, wynika z niewystarczającej dostępności instytucji użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami.

"Warto zaznaczyć, że kontrola NIK +Świadczenie usług publicznych osobom posługującym się językiem migowym+ dotyczyła 60 instytucji publicznych, z którymi obywatele kontaktują się najczęściej. Mowa o urzędach wojewódzkich, urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach skarbowych, a także oddziałach ZUS i komendach policji" - czytamy na stronie Izby.

NIK zaznacza, że projektowane zmiany w ustawie są zgodne z jej oczekiwaniami. "W szczególności zmiany te umożliwią: nałożenie na jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, tj. na: szpitalne oddziały ratunkowe oraz zespoły ratownictwa medycznego, jednostki Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz straże gminne takich obowiązków, jakie obecnie ustawa nakłada na organy administracji publicznej. Zobowiąże je to do udostępnienia usługi pozwalającej na komunikowanie się oraz zapewnienie dostępu do świadczenia usług tłumacza PJM (polskiego języka migowego - PAP), SJM (systemu języka migowego - PAP) i SKOGN (system komunikacji osób głuchoniewidomych - PAP) i będzie wsparciem dla osób uprawnionych do komunikowania się z podmiotami działającymi w sferze ochrony bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH