OZZPiP nie chce kontraktów dla pielęgniarek w szpitalach

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chce doprecyzowania przepisów projektu ustawy o działalności leczniczej tak, by pielęgniarki nie mogły być zatrudniane w szpitalach na kontraktach.

Wiceprzewodnicząca związku Longina Kaczmarska wyjaśniła, że obecnie pielęgniarki mogą prowadzić praktykę medyczną w miejscu wezwania, czyli np. przyjeżdżać do pacjentów. Muszą wcześniej zarejestrować działalność gospodarczą i wtedy mogą podpisywać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tymczasem dyrektorzy szpitali obchodzą istniejące prawo i - uznając szpital za miejsce wezwania - podpisują z pielęgniarkami kontrakty,

- Umowy kontraktowe z pielęgniarkami w szpitalnictwie są nielegalne - podkreśla Longina Kaczmarska.

W ocenie przewodniczącej OZZPiP Doroty Gardias pracodawcy wykorzystują niedoprecyzowane przepisy, by zatrudniać personel niższym kosztem. Podkreśliła, że związek popiera poprawkę zaproponowaną przez podkomisję zdrowia podczas prac nad rządowym projektem ustawy o działalności leczniczej, aby miejscem wezwania nie mógł być szpital.

- Ta zmiana została zaproponowana ze względu na dobro pacjenta. Nie może być tak, że przy pacjencie pracuje przemęczona pielęgniarka -zaznaczyła.

Dorota Gardias zastrzegła, że postulaty związku nie dotyczą kontraktów zawieranych przez pielęgniarki z NFZ.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc powiedział, że stosowana obecnie interpretacja prawa nie była intencją ustawodawcy. 

- Przepis miał umożliwić pacjentowi wezwanie lekarza lub pielęgniarki, a nie dyrektorowi szpitala - wyjaśnił. Zaznaczył, że kwestie dotyczące form zatrudniania pielęgniarek są w dalszym ciągu konsultowane.

Longina Kaczmarska poinformowała, że na kontraktach pracuje obecnie około 5 tys. spośród 200 tys. pielęgniarek, z czego część na kontraktach z NFZ.

Poprawkę uniemożliwiającą praktykę podpisywania w szpitalach kontraktów z pielęgniarkami zaproponowała podkomisja zdrowia podczas prac na rządowym projektem ustawy o działalności leczniczej. Projekt ten wchodzi skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych; reguluje m.in. kwestie przekształceń szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH