OZZPiP: nasze argumenty nie trafiają do pani minister

Iwona Borchulska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) zapewniała w niedzielę (20 marca) na konferencji prasowej w Sejmie, że pielęgniarki nigdy w trakcie rozmów nie wprowadzały w błąd minister Ewy Kopacz.

- Jest nam przykro, że nie przekonałyśmy pani minister. Stoimy cały czas na tym samym stanowisku, że pielęgniarki nie mogą pracować na kontraktach w formie wprowadzonej zapisem ustawy o działalności leczniczej - mówiła Iwona Borchulska. Jak podkreśliła, w trakcie rozmów przedstawicielki OZZPiP były merytoryczne.

Wyraziła jednocześnie nadzieję, że uda się zmienić przepisy ustawy w Senacie. Dodała, że pielęgniarki cały czas szukają dobrego rozwiązania, ale ich argumenty nie trafiają do minister Ewy Kopacz.

- My dalej utrzymujemy, że są cechy różnicujące zawód pielęgniarki i lekarza. Pielęgniarka nie może pracować na kontrakcie w szpitalu, gdzie jest opieka 24-godzinna nad pacjentem - przekonywała Borchulska.

Niedzielne (20 marca) negocjacje pielęgniarek z minister Ewą Kopacz i wiceministrem Jakubem Szulcem zakończyły się fiaskiem. Przedstawicielki OZZPiP od czwartku (17 marca) okupują sejmową galerię. Domagają się wprowadzenia zakazu zatrudniania ich w szpitalach na podstawie kontraktów. Zapowiadają kontynuację protestu w Sejmie.

Minister zdrowia Ewa Kopacz oświadczyła w niedzielę (20 marca), że przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podczas negocjacji zapewniały, że nie są przeciwne kontraktom. Tymczasem w niedzielę zaczęły się domagać ich delegalizacji. - Przez cztery dni wprowadzano mnie w błąd - stwierdziła minister.

Zaznaczyła, że możliwość zatrudniania pielęgniarek na podstawie kontraktów istnieje od 1998 r. i w tej formie zatrudnionych jest obecnie ponad 5 tys. pielęgniarek w Polsce. Mówiła także, że kontraktów dla pielęgniarek w szpitalach zdelegalizować nie można, ponieważ wyklucza to wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2005 r.

W piątek (18 marca) Sejm uchwalił ustawę o działalności leczniczej, która precyzuje przepisy dotyczące zatrudniania pielęgniarek w szpitalach, podtrzymując możliwość zatrudniania pielęgniarek i położnych  na podstawie kontraktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH