OZZL: w opinii prawników minister zdrowia złamał konstytucję

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował na swojej stronie internetowej, że uzyskał opinię prawną wybitnego konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja w sprawie recept lekarskich.

Według opinii prof. Chamaja norma rozporządzenia nakładająca na lekarzy obowiązek oznaczenia odpłatności za lek, gdy jest on przepisywany poza zakresem refundacji, stoi w sprzeczności z wytycznymi zawartymi w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. W konsekwencji, § 6 ust. 1 pkt. 6c Rozporządzenia jest niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji.

W opinii profesora także nałożenie na lekarzy obowiązku oznaczania odpłatności za lek, kiedy jest on przepisywany poza zakresem refundacji, stoi w oczywistej sprzeczności z celem ustawy.

Także przepis rozporządzenia nakładający na lekarzy obowiązek oznaczenia odpłatności za lek, gdy jest on przepisywany poza zakresem refundacji stoi w kolizji z innym przepisem tego samego rozporządzenia, pozwalającym na wypisywanie na recepcie leków przy użyciu nazw międzynarodowych (§ 6 ust. 1 pkt. 1).

Taki sposób formułowania przepisów, zdaniem prof. Chamaja narusza zasady poprawnej legislacji. W konsekwencji prowadzi to do naruszenia zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa wyrażonymi w art. 2 Konstytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH