OZZL: umowa o zakazie konkurencji - zgodna z prawem, ale lekarz nie musi jej podpisywać

Przewodniczący ZK OZZL Krzysztof Bukiel w związku z pojawiającymi się coraz częściej próbami narzucenia lekarzom przez pracodawców obowiązku podpisania umowy o zakazie konkurencji, informuje kiedy i w jakich warunkach należy ją podpisać.

Bukiel zwraca uwagę, że prawo przestawienia pracownikowi przez pracodawcę umowy o zakazie konkurencji daje art. 1011 kodeksu pracy. Pracownik nie musi jednak jej podpisać, choć powinien mieć świadomość, że odmowa zawarcia takiej umowy może stanowić, jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok SN z dnia 24 września 2011 r. I PK 411/2002).

Zdaniem przewodniczącego ZK OZZL, brak zgody pracownika na podpisanie umowy o zakazie konkurencji nie oznacza automatycznie rozwiązania umowy o pracę. Sytuacja taka zmusza jednakże pracodawcę do zastanowienia się, co jest dla niego bardziej opłacalne: brak pracownika i  korzyści wynikających z jego pracy, czy też pozostawienie pracownika mimo potencjalnych strat, które mogłyby wyniknąć z braku umowy o zakazie konkurencji.

Zakaz działalności konkurencyjnej ustanowiony w umowie powinien, jak wynika z orzecznictwa, pokrywać się z przedmiotem działalności pracodawcy wynikającym z przepisów prawa, postanowień aktów założycielskich, statutów lub umów tworzących dany podmiot.

Pracodawca nie może jednak zobowiązać pracownika do niepodejmowania działalności wykraczającej poza zakres prowadzonej przez pracodawcę działalności. Pracodawca nie ma też prawa żądać od pracownika przedstawienia informacji o tym gdzie pracuje i jaką działalnością zajmuje się - poza zatrudnieniem u danego pracodawcy.

Więcej: www.ozzl.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH