OZZL: rozporządzenie ws. recept - do CBA, ogólne warunki umów - niekonstytucyjne

Zarząd OZZL skierował do CBA wniosek o zbadanie treści i sposobu powstawania rozporządzenia ministra zdrowia ws. recept lekarskich. W piątak (30 marca) związek przedstawił też opinie konstytucjonalistów, z których wynika, że rozporządzenie ws. ogólnych warunków umów jest niekonstytucyjne.

Jak wyjaśnia Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, przepisy rozporządzenia ministra ws. recept lekarskich z 8 marca 2012 r. zmuszają lekarzy do wypisywania leków refundowanych według nazw handlowych, a nie międzynarodowych. Według niego sprzyja to korupcji na styku firma farmaceutyczna - lekarz.

- Przepisy w sprawie recept mają, naszym zdaniem, charakter korupcyjny, a przecież mogłyby korupcji zapobiegać - twierdzi Krzysztof Bukiel. Przypomina, że OZZL proponowało Ministerstwu Zdrowia rozwiązania, które utrudniłyby powstawanie sytuacji korupcyjnych, czyli wypisywanie na receptach międzynarodowych nazw leków.

- To pozwalałoby aptekarzowi wydawać najtańsze leki i jednocześnie oddaliłoby zarzuty wysuwane wobec lekarzy, że leczą zgodnie z interesem firm farmaceutycznych, a nie pacjentów - przekonuje Bukiel. I dodaje, że minister zdrowia odrzucił propozycje lekarzy, "popychając ich w ręce firm farmaceutycznych". Dlatego przepisami receptowymi powinno się zainteresować CBA.

Według OZZL, CBA powinno także zwrócić uwagę na przepisy rozporządzenia ws. recept lekarskich zobowiązujące lekarza do poświadczania na recepcie uprawnień pacjenta do refundacji, ponieważ - zdaniem związku - sprzyjają one oszustwom godzącym w interes ekonomiczny państwa. Jak tłumaczy Krzysztof Bukiel, regulacje te umożliwiają wypisywanie recept na leki refundowane i wydawanie leków bez wiedzy pacjenta.

OZZL chce również, aby CBA sprawdziło, czy miały miejsce pozamerytoryczne wpływy na ministra zdrowia lub jego współpracowników, które przesądziły o takiej treści przepisów i spowodowały, że resort odrzucił propozycje lekarzy, których wprowadzenie - zdaniem związku - eliminowałyby możliwość korupcji oraz oszustw przy wypisywaniu leków.

Podczas piątkowej konferencji prasowej OZZL przedstawiło także dwie niezależne opinie znanych konstytucjonalistów, prof. Piotra Winczorka oraz prof. Michała Kuleszy i dr hab. Marcina Matczaka, z których wynika, że rozporządzenie ministra zdrowia z 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wprowadzające kary umowne dla świadczeniodawców, jest niekonstytucyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH