OZZL przestrzega przed zakazaniem spółkom lekarskim kontraktowania dyżurów

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystosował pismo w w sprawie konsekwencji decyzji wojewody śląskiego dotyczącej spółki "Parkitka" pośredniczącej w kontraktowaniu dyżurów lekarskich w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie.

Pismo trafiło do mediów, wojewody śląskiego i ministra zdrowia.OZZL przedstawia w nim stanowisko w związku z decyzją wojewody śląskiego zakazującej spółce „Parkitka” z Częstochowy (szpital wojewódzki znajduje się w dzielnicy Parkitka - red.) podpisywania kontraktu ze szpitalem na pełnienie dyżurów przez lekarzy.

Zakaz został wprowazony powodu tego, że spółka ta nie jest zarejestrowana jako podmiot leczniczy prowadzący działalność w rodzaju świadczenia szpitalne. Zdaniem wojewody powinna być zarejestrowana, jeśli dyżury są pełnione na terenie szpitala.

Zarząd Krajowy OZZL wskazuje na "dalekosiężne i dramatyczne konsekwencje tej decyzji”.

Zdaniem ZK OZZL przedstawiona przez wojewodę śląskiego interpretacja prawa spowoduje, że ogromna większość spółek, które pośredniczą w kontraktowaniu szpitalnych dyżurów lekarskich najprawdopodobniej nie będzie mogła dalej tego robić.

Nie będą one bowiem mogły być zarejestrowane jako „podmioty lecznicze prowadzące działalność w rodzaju świadczenia szpitalne”, bo nie spełniają podstawowego warunku, jakim jest posiadanie pomieszczeń szpitalnych, w których lekarze pełnią dyżury. Oznacza to, że w tych szpitalach, w których lekarze są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nie będzie można zabezpieczyć dyżurów lekarskich w sposób ciągły. Powodem jest zbyt mała ilość lekarzy zatrudnionych w szpitalach.

„Szpitale nie mogą też - wbrew sugestiom przedstawicieli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - podpisywać kontraktów na dyżury bezpośrednio z lekarzami (z ich praktykami lekarskimi), bo nie można z tym samym pracownikiem zawierać dwóch różnych umów na ten sam rodzaj pracy. Taka jest opinia PIP, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i licznych prawników” - podsumowuje ZK OZZL.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH