OZZL przeciwko zwolnieniom lekarzy

W niektórych regionach kraju, zwłaszcza na Śląsku mają miejsce działania skierowane przeciwko OZZL - twierdzi Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Zdaniem związkowców, działania te polegają przede wszystkim na bezprawnym zwalnianiu z pracy działaczy objętych ochroną związkową.

Do takich sytuacji doszło już w ciągu ostatnich kilkunastu miesiącach m.in. w Państwowym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Zabrzu, Szpitalu w Rudzie Śląskiej, Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu, Państwowym Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Rybniku, Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, Szpitalu Miejskim Nr 2 w Mysłowicach i SGZOZ w Chełmku - wylicza OZZL.

W ocenie związku działania te mają należy łączyć z faktem, że OZZL wskazuje na niebezpieczeństwa, "jakie niesie za sobą wybiórcze wprowadzanie elementów rynkowych do ochrony zdrowia, bez zachowania równowagi wszystkich elementów systemu. Dotyczy to zwłaszcza przekształcenia szpitali w spółki handlowe z utrzymaniem administracyjnego ustalania cen za refundowane świadczenia zdrowotne i limitowania tych świadczeń".

Taka sytuacja sprawia, że szpitale - spółki chcąc dostosować się do kwot, jakie otrzymują od NFZ, z reguły zaniżonych w stosunku do rzeczywistych kosztów świadczeń - muszą redukować personel medyczny narażając bezpieczeństwo chorych, ograniczać udzielanie świadczeń zbyt nisko wycenionych przez NFZ i obniżać jakość leczenia - twierdzą związkowcy.

ZK OZZL zapowiada wystąpienie ze skargą do Międzynarodowej Organizacji Pracy, jeżeli przypadki dyskryminowania OZZL w szpitalach będą się powtarzały.

Więcej:http://www.ozzl.org.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH