OZZL protestuje przeciw sposobom prowadzenia dialogu społecznego przez MZ

W oświadczeniu przesłanym do mediów Zarząd Krajowy OZZL protestuje przeciwko pomijaniu OZZL w konsultacjach społecznych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w sprawach dotyczących przepisów o wypisywaniu recept lekarskich.

OZZL nie otrzymał zaproszenia na konferencję uzgodnieniową w sprawie rozporządzenia MZ o receptach, mimo że zgłosił swoje uwagi do projektu rozporządzenia - drogą elektroniczną na adres podany na stronie MZ - w wyznaczonym terminie do 17 lutego 2012 roku.

W ocenie OZZL, Ministerstwo Zdrowia traktuje dialog społeczny jedynie instrumentalnie, w kategoriach PR - jako sposób pozytywnego kreowania swojego wizerunku. W praktyce bowiem, wbrew licznym deklaracjom, minister zdrowia unika konfrontacji z merytoryczną i konstruktywną krytyką swoich propozycji, zwłaszcza, gdy podnoszone są uzasadnione zarzuty o niekonstytucyjność istniejących lub planowanych przepisów, zawartych w rozporządzeniach ministra.

Zdanien OZZL minister nie odpowiada także na konkretne propozycje dotyczące wzoru recept i sposobu ich wypisywania, na przykład na propozycję umieszczenia na recepcie oświadczenia pacjenta o uprawnieniach do refundacji albo propozycję wpisywania przez lekarzy kodu ICD - 10 (rozpoznania choroby) - zamiast wpisywania poziomu refundacji za lek.

Przewodniczący Krzysztof Bukiel podkreśla jednak, że ZK OZZL nadal proponuje ministrowi zdrowia konstruktywny dialog zamiast eskalowania konfliktu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH