OZZL podaje lekarzom "zasady bezpieczeństwa" przy wypisywaniu recept

Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ukazała się obszerna instrukcja, w której Związek radzi jak postępować po wejściu w życie od nowego roku ustawy refundacyjnej wprowadzającej obciążanie lekarzy kosztami nienależnych refundacji leków. Tekst wymienia 9 "zasad bezpieczeństwa", jakie powinni brać pod uwagę lekarze wystawiający recepty.

Te zasady to m.in.

• wpisywanie każdej recepty refundowanej (również na leki dla siebie i rodziny) do dokumentacji medycznej

• sporządzanie dokuentacji według schamtu: wywiad, badanie przedmiotowe, wyniki badań dodatkowych, rozpoznanie, kod ICD10 (czteroznakowy), zalecenia, adnotacja o przepisanych lekach (zawierająca nazwę, dawkę leku, liczbę opakowań lub tabletek, schemat dawkowania)

• nie wolno przepisywać leków w ilości przekraczającej 3-miesięczną terapię (nawet w przypadku odległych terminów wizyt kontrolnych)

• recepty refundowane nie powinny być wystawiane bez wizyty lekarskiej

• nie wolno używać się recept szpitalnych do przepisywania leków w ramach prywatnej praktyki oraz dla siebie i rodziny; wykorzystanie takiej recepty oznacza brak dokumentacji w podmiocie firmującym receptę

• recepty na „P" mogą być wystawiane jedynie w chorobach określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków (...), a w przyszłości w odpowiednim obwieszczeniu Ministra Zdrowia; nie każda choroba przewlekła daje możliwość przepisywania leku na „P".

OZZL radzi by w każdym przypadku wątpliwości, dla własnego bezpieczeństwa lekarz wystawił receptę ze 100% odpłatnością. Powód wystawienia recepty ze 100% odpłatnością warto odnotować w dokumentacji medycznej. Warto również poinformować pacjenta możliwości domagania się zwrotu kosztów refundacji recepty od Funduszu na podstawie art. 50 ust 6 ustawy o świadczeniach.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH