W projekcie rozporządzenia dotyczącego lekarskich rezydentur brak zapisu o wprowadzeniu podziału rezydentury na dwie części i stworzeniu stanowiska

Jak podał Związek, obecnie wynagrodzenie lekarza-rezydenta jest jednakowe niezależnie od roku szkolenia. 

„Powyższy podział, a zwłaszcza zróżnicowanie wynagrodzenia było postulowane przez Porozumienie Lekarzy Rezydentów OZZL i – wstępnie – zaakceptowane w trakcie rozmów przedstawicieli rezydentów z Ministerstwem Zdrowia” – czytamy w piśmie do ministra.

Lekarze piszą również, że w projekcie brak urlopu szkoleniowego dla rezydentów oraz urlopu przed egzaminem specjalizacyjnym.

 „Konieczność istnienia obu tych elementów szkolenia podyplomowego jest – w zasadzie – oczywistością dla każdego, kto odbywał specjalizację. Jest też postulatem zgłaszanym – nieustannie - przez lekarzy od 1989 r. Oczekujemy jego spełnienia. Rozporządzenie o specjalizacjach jest dobrym miejscem na umieszczenie tego typu przepisów” – pisze OZZL.

Związkowcy wskazują też na konieczność wprowadzenia jednoznacznych przepisów dotyczących czasu trwania staży kierunkowych. Jest to związane z ewentualnym wydłużeniem stażu o dni wolne po dyżurze.

„Za konieczne uważamy również jednoznaczne uregulowanie kwestii miejsca pełnienia dyżurów medycznych w trakcie staży cząstkowych odbywanych poza jednostką macierzystą. Czy ma być to miejsce odbywania stażu czy jednostka zatrudniająca lekarza w trakcie specjalizacji” – pisze Związek.

Zdaniem OZZL, projekt nie reguluje też sposobu zatrudniania (i wynagradzania) lekarzy  odbywających szkolenie specjalizacyjne jako uzupełnienie studiów doktoranckich.

Dodatkowo, zdaniem związkowców, w rozporządzeniu brakuje przepisów jednoznacznie definiujących czas kursów obowiązkowych jako czas pracy w przypadku specjalizacji odbywanej w trybie rezydentury.

„W ostatnim czasie coraz częściej obowiązkowe kursy specjalizacyjne organizowane są w dni wolne od pracy. MZ udzielając odpowiedzi na pytanie, czy są one czasem pracy, odpowiedziało twierdząco – należy się więc za ten czas wynagrodzenie W rozporządzeniu powinien znaleźć się jasny zapis regulujący tę kwestię” – piszą związkowcy.

Lekarze proponują też,  aby wzorem wynagrodzenia dla opiekuna stażu podyplomowego wprowadzić (odpowiednio wysoki) dodatek dla kierowników specjalizacji. Ich zdaniem, wpłynęłoby to pozytywnie na zaangażowanie kierowników specjalizacji w sprawy swoich podopiecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH