Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zamieścił na swojej stronie opinię prawną wyjaśniającą kto - lekarz czy pracodawca, i jak długo, zobowiązany jest do przechowywania druków ZUS ZLA po ich wykorzystaniu.

Jak podaje OZZL jest to odpowiedź prawna, na pytanie jednego z lekarzy w ramach abonamentu Lex Secure Twoja Opieka Prawna.

Jak czytamy w opublikowanej odpowiedzi: „należy wziąć pod uwagę rozróżnienie sytuacji, w której lekarz, wystawiający zaświadczenia, jest pracownikiem podmiotu leczniczego oraz gdy prowadzi działalność leczniczą w innej formie organizacyjnej".

W ocenie opiniującego, przechowywanie zaświadczeń jest czynnością o charakterze organizacyjnym, przez co należy do obowiązków pracodawcy. Okoliczność, że lekarz jest uprawniony i zobowiązany do osobistego wystawiania zaświadczeń, nie zmienia tego faktu. Organizacyjna strona świadczeń medycznych, w tym prowadzenie dokumentacji medycznej, jej przechowywanie i zabezpieczenie należą, zgodnie z obowiązującymi przepisami, do podmiotu leczniczego.

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów, zobowiązanym do przechowywania zaświadczenia jest, co prawda, wystawiający zaświadczenie, należałoby jednak uznać, iż w sytuacji, w której wystawiający zaświadczenie jest pracownikiem podmiotu leczniczego, to na podmiocie leczniczym spoczywa obowiązek przechowywania zaświadczenia.

W odniesieniu do lekarza prowadzącego praktykę w innej formie organizacyjnej, powyżej wskazane literalne brzmienie przepisu, nie miałoby zastosowania.

Okres, przez który wystawiający zaświadczenie jest zobowiązany do jego przechowywania, wynosi 3 lata, co wynika wprost z art. 58 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH