OZZL: nowe standardy w anestezjologii sparaliżują działanie szpitali

Zarząd Krajowy OZZL przestrzega, że wprowadzenie nowych standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów leczniczych spowoduje negatywne konsekwencje dla funkcjonowania szpitali i opieki anestezjologicznej w Polsce.

Nowe rozwiązania prawne dotyczące opieki anestezjologicznej w Polsce wprowadza projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie z 30 maja br.

Zdaniem Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego ZK OZZL, wiele z proponowanych w rozporządzeniu rozwiązań jest nie do przyjęcia. Zarząd wymienia wśród nich chociażby ograniczenie możliwości wykonywania zawodu w dotychczasowym zakresie przez lekarzy anestezjologów z pierwszym stopniem specjalizacji oraz ograniczenie możliwości wykonywania niektórych czynności z zakresu intensywnej terapii przez lekarzy, którzy dotychczas je wykonywali, np. neonatologów w odniesieniu do noworodków.

Sprzeciw lekarzy budzą również nowe normy zatrudnienia, które powinny skutkować znacznym zwiększeniem ilości lekarzy i pielęgniarek w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, niespójność norm zatrudnienia z przepisami o czasie pracy pracowników oraz nowe standardy dotyczące sprzętu i pomieszczeń wymagające znacznych nakładów finansowych.

W ocenie OZZL negatywne skutki wszystkich wspomnianych wyżej rozwiązań będą się kumulować, co spowoduje praktyczny paraliż funkcjonowania wielu szpitali w Polsce.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH