OZZL: co się kryje za zwolnieniem Undermana?

Zwolniony dyscyplinarnie wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Tomasz Underman odwołał się do sądu pracy. Złożył również w prokuraturze doniesienie dotyczące utrudniania przez pracodawcę prowadzenia działalności związkowej i szykanowania działaczy.

– Powody zwolnienia są absurdalne. Chodzi o pisarski błąd w związkowym dokumencie skierowanym do pracodawcy, który został uznany przez kierownictwo szpitala w Rudzie Śląskiej jako poświadczenie nieprawdy – powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Tomasz Underman.

W opinii wiceprzewodniczącego stało się to pretekstem do uznania przez kierownictwo szpitala działalności Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy za nielegalną. Zaznaczył również, że o legalności struktur terenowych decyduje Zarząd Krajowy.

Wyjaśniając oficjalne przyczyny zwolnienia, Underman stwierdził: – Szpital zmienił nazwę i stał się spółką, czego nie uwzględniono w dokumencie centrali związku dotyczącym wyborów do zakładowych struktur związku – po prostu posłużono się starymi nazwami szpitala i terenowej organizacji związkowej.

Niedawny pracodawca Tomasza Undermana – Szpital Miejski Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej – odmówił nam ujawnienia powodów decyzji o zwolnieniu dyscyplinarnym zarówno Undermana, który w szpitalu w Rudzie Śląskiej jest szefem komisji zakładowej OZZL, jak i jego zastępcy Piotra Siwka – także zwolnionego dyscyplinarnie 18 października.

Zdaniem wiceprzewodniczącego OZZL, za formalno-prawnym uzasadnieniem decyzji kryje się inna przyczyna:

– Prezes od dłuższego czasu chciał mnie zwolnić, bo wykonuje on zadanie zlecone przez władze Rudy Śląskiej. Szpital, który jest teraz spółką miasta, ma zostać sprywatyzowany. Stoimy na drodze tych planów, gdyż nie zgadzamy się na rozparcelowanie lecznicy – powiedział nam Underman.

Sprawa zwolnień związkowców w Rudzie Śląskiej będzie też tematem zjazdu OZZL, który w najbliższy weekend odbędzie się w Olsztynie. Może ona podgrzać nastroje wśród związkowców i – jak powiedział nam Maciej Iwiński, szef śląskiego OZZL – zintegrować oraz zradykalizować środowisko.

Dodajmy, że we wrześniu na zjeździe OZZL regionu śląskiego członkowie tej organizacji rozmawiali m.in. o przygotowaniach do ogólnopolskiego protestu przeciwko patologiom w ochronie zdrowia.

Tomasz Underman jest znanym i popularnym wśród lekarzy działaczem związkowym. Odegrał czołową rolę w lekarskich protestach podczas strajków lekarzy w 2007 roku, które przyniosły pierwsze znaczące podwyżki płac dla tej grupy zawodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH