OZZL chce wyjaśnień w sprawie obowiązkowych polis OC dla lekarzy Zdaniem Krzysztofa Bukiela obowiązkowe ubezpieczenie OC nie powinno dotyczyć lekarzy zatrudnionych na etatach.

Od 2010 r. lekarze wykonujący zawód w Polsce mają obowiązek wykupienia polisy OC.

Dotychczas posiadania ubezpieczenia OC wymagano wyłącznie od lekarzy, którzy podpisali kontrakty na świadczenie usług medycznych ze szpitalem czy NFZ. Polisy dobrowolnie wykupywali też lekarze prowadzący prywatną praktykę.

Ustawa uchwalona przez Sejm 2 grudnia 2009 r. nakłada obowiązek ubezpieczenia na co najmniej 100 tys. euro na wszystkich lekarzy wykonujących zawód w kraju. Taka polisa OC to wydatek ok. 500-700 zł rocznie. Obowiązek obejmuje ponad 150 tys. lekarzy.

Tymczasem wielu z nich jest zatrudnionych wyłącznie na etacie i odpowiedzialność za szkody powstałe odczas wykonywania czynności zawodowych np. błędy lekarskie, w tych przypadkach ponosi pracodawca. Jak podaje Rzeczpospolitej, Piotr Watoła, członek prezydium OZZL, lekarzy zatrudnionych wyłącznie na etatach w szpitalach jest co najmniej 30 proc.

Dlaczego oni mieliby płacić sami za ubezpieczenie OC skoro robi to już za nich pracodawca i należy to do jego obowiązków? Właśnie z takim pytaniem zamierza zwrócić się do Ministerstwa Zdrowia Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

– Jeszcze dziś (20 stycznia – przyp. red.) wyślemy do resortu zdrowia pismo z zapytaniem, jak mamy interpretować ten obowiązek. Naszym zdaniem obowiązkowe ubezpieczenie OC nie powinno dotyczyć lekarzy zatrudnionych na etatach, gdyż za szkody wyrządzone przez nich odpowiada ich pracodawca – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Jeśli Ministerstwo Zdrowia utrzyma obowiązkowe OC dla wszystkich lekarzy, OZZL zamierza wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie przepisów za niezgodne z ustawą zasadniczą.

– Nie może być tak, że obciąża się pracowników lekarzy w sposób w jaki nie są obciążeni żadni inni pracownicy. Lekarz na etacie wykonuje zadania na rzecz swojego pracodawcy i to do niego zgodnie z prawem należy obowiązek ubezpieczenia. Jeśli zaś mówimy o lekarzach prowadzących prywatną praktykę, to nie trzeba ich w żaden sposób zachęcać przepisami do wykupowania polis OC. Wiem, że sami chętnie korzystają z takiej opcji  – wyjaśnia Bukiel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH