OZZL chce, aby minister odwołał zarzuty kierowane pod adresem związku

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wysłał do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza list, w którym domaga się od niego publicznego odwołania oskarżeń kierowanych pod adresem związku.

W ocenie autorów listu oskarżenia te podważyły zaufanie nie tylko do związku zawodowego, ale także do poszczególnych lekarzy i zawodu lekarza. Sprawa dotyczy wywiadu z ministrem zdrowia, który ukazał się w Gazety Wyborczej (21-22 lipca br.).

Rozmowa dotyczyła m.in. konfliktu między lekarzami a rządem w sprawie wypisywania recept refundowanych. Jak czytamy w liście do ministra „na jedno z pytań dziennikarki odpowiedział Pan w następujący sposób:

Trzeba uczciwie rozmawiać o niektórych oczekiwaniach lekarskich związków zawodowych, które dążyły do zniesienia jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje mające wpływ na zdrowie i życie pacjenta.Jednym z postulatów było np. wykreślenie z ustawy zapisu, że NFZ nie może podpisać umowy z lekarzem skazanym prawomocnym wyrokiem."

W ocenie OZZL są to oskarżenia zupełnie bezpodstawne i szkalujące dobre imię zarówno OZZL, jak i poszczególnych lekarzy, członków związku, a zwłaszcza jego działaczy. Krzysztof Bukiel, prezes związku podkreśla, że OZZL nigdy w żadnych wypowiedziach publicznych i prywatnych, ani w żadnych dokumentach, nie dążył do zniesienia odpowiedzialności lekarzy za decyzje mające wpływ na zdrowie i życie pacjenta.

Jak czytamy w liście „OZZL podkreślał wielokrotnie, że lekarze powinni odpowiadać za wypisywane recepty, ale powinna to być odpowiedzialność merytoryczna, czyli właśnie taka, która dotyczy decyzji mających wpływ na zdrowie i życie pacjenta, a nie odpowiedzialność za błędy o charakterze administracyjnym, literowym, biurokratycznym itp.”

Wobec tak postawionej przez ministra zdrowia tezy, Zarząd Krajowy OZZL domaga się publicznego odwołania przez ministra Arłukowicza przedstawionych w wywiadzie zarzutów, dając czas ministrowi do dnia 15 września br.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH