Lekarze założyli Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES i apelują o zmianę formy egzaminu specjalizacyjnego, który ich zdaniem nie przystaje do rzeczywistości. Działania nowego stowarzyszenia poparły już m.in. OZZL i Stowarzyszenie Młody Lekarz.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje o zmiany w organizacji Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES). W ocenie OZZL obecnie egzamin jest przeprowadzany niewłaściwie.

Związek proponuje m.in., by młodzi lekarze przed przystąpieniem do egzaminu specjalizacyjnego otrzymali spis podręczników, niezbędnych do napisania testu.

- Można by w taki sposób skonstruować umowy z osobami formułującymi pytania, aby - po przeprowadzeniu egzaminu - pełny spis pytań był jawny. Można by też - w tak rozległej specjalizacji jak choroby wewnętrzne – ustalić, jaką część pytań zajmują pytania z poszczególnych jej dziedzin i odpowiednio wartościować trudność pytań – podaje PAP, powołując się na pismo OZZL do dyrekcji Centrum Egzaminów Medycznych.

OZZL podkreśla, że specjalista chorób wewnętrznych nie musi mieć wiedzy takiej, jak specjaliści w poszczególnych działach interny. Według związku, konieczna jest także poprawa technicznych warunków zdawania PES.

"Dlaczego nie pozwolić na zgłaszanie uwag do poprawności pytań również po zakończeniu pisania testu - na przykład przez następne dwie godziny? Dzisiaj czas poświęcony na formułowanie uwag jest czasem straconym dla pisania odpowiedzi. Także przywrócenie zasady, że raz zdany test nie wymaga powtórnego zdawania przy oblanym egzaminie ustnym lub praktycznym oraz nielimitowanie ilości możliwych podejść do egzaminu testowego – są postulatami merytorycznie uzasadnionymi i łatwymi do realizacji" - napisali związkowcy.

Także w ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej, medyczny egzamin specjalizacyjny z zakresu chorób wewnętrznych, którego w sesji jesiennej nie zaliczyło 47 proc. młodych lekarzy, był wadliwe przygotowany.

Rada podkreśla, że jest zaniepokojona przebiegiem egzaminu. "Po szczegółowej analizie sprawy NRL stwierdza, że fakt niezaliczenia egzaminu przez 47 proc. zdających spowodowany był wadliwym jego przygotowaniem. W związku z tym zwraca się do ministra zdrowia o spowodowanie niewliczania tego egzaminu do maksymalnej liczby egzaminów, które można powtarzać".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH