Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o inicjatywę ustawodawczą, mającą na celu wprowadzenie do obowiązującej ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej zapisu umożliwiającego udzielanie świadczeń medycznych za odpłatnością.

Jak wyjaśnia związek w liście skierowanym w środę do prezydenta, chodzi o to, by ZOZ-y mogły pobierać opłaty od ubezpieczonych pacjentów, gdy chcą oni np. skrócić kolejkę do lekarza, lub gdy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na dane świadczenie został już wykonany.

„Trzeba dodać, że obecna sytuacja dyskryminuje nie tylko zakłady (publiczne) świadczące usługi zdrowotne, ale także ich pacjentów, którzy chcieliby być leczeni w przyspieszonym terminie w placówkach publicznych, a nie prywatnych“ - czytamy w piśmie OZZL.

„Chcielibyśmy zwrócić uwagę Pana Prezydenta na istniejącą obecnie nierówność między szpitalami funkcjonującymi w formie Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej - określanymi jako publiczne, a szpitalami funkcjonującymi w formie spółek prawa handlowego, określanymi jako niepubliczne - nawet, gdy w 100 proc. ich właścicielem jest samorząd terytorialny, czyli podmiot publiczny" - dodają związkowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH