Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy obradujący na swoim dziesiątym już zjeździe w Spale oficjalnie wyraził sprzeciw wobec sposobu, w jakim przeprowadzany jest PES (Państwowy Egzamin Specjalizacyjny).

„W ciągu ostatnich kilku lat coraz mniejszy odsetek lekarzy uzyskuje tytuł specjalisty” – alarmuje w oświadczeniu, rozesłanym po mediach, Krzysztof Bukiel; lider OZZL.

Przykładem takiego stanu rzeczy jest – podają związkowcy – ostatnia, jeszcze trwająca sesja i egzamin z chorób wewnętrznych. Pierwszą część PES, jaką jest egzamin testowy, zaliczyło jedynie 48 proc. lekarzy.

„Biorąc pod uwagę, że pozostaje jeszcze część praktyczna i ustna egzaminu oraz wyniki tych części z lat poprzednich jedynie ok. 20 procent lekarzy podchodzących do PES ma szansę uzyskać tytuł specjalisty w tej specjalności” – alarmuje Związek. – „W opinii OZZL nie wynika to z niskiego poziomu wiedzy osób przystępujących do PES lecz z błędów w  jego przeprowadzaniu. Jest to problem znany od lat i od lat lekceważony przez ministerstwo zdrowia i osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie PES”.

Delegaci poparli Porozumienie Rezydentów OZZL, które postanowiło poprzeć inicjatywę „PROTEST - PES” i włączyć  się w działania mające na celu zmianę regulaminu przeprowadzania PES.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH