OZZL: CBA powinno sprawdzić rozporządzenie ws. recept

W piątek (30 marca) Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) przedstawi wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zbadanie treści i sposobu powstania rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich.

Według OZZL przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich "sprzyjają korupcji i oszustwom", a mogłyby je skutecznie wyeliminować.

Zarząd związku zamierza w piątek (30 marca) przedstawić także dwie niezależne opinie prawne znanych konstytucjonalistów, które potwierdzają wysuwane przez lekarzy zarzuty o niekonstutucyjności przepisów rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych, które wprowadzają tzw. kary umowne.

Przypomnijmy, że 19 marca zarząd OZZL wystosował list otwarty do poseł Julii Pitery, z prośbą o interwencję w sprawie decyzji ministra zdrowia dotyczących wypisywania leków na recepty refundowane. W liście związkowcy przypominali, że to właśnie Julia Pitera w trakcie "akcji pieczątkowej" zarzuciła lekarzom, że właściwym powodem protestu jest próba obrony własnych powiązań korupcyjnych z firmami farmaceutycznymi.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL poinformował posłankę, że m.in. w odpowiedzi na takie zarzuty, lekarze zapowiedzieli, że będą przy wypisywaniu recept stosować nazwy międzynarodowe leków, a wybór konkretnego produktu handlowego pozostawią pacjentowi i aptekarzowi. Tłumaczył, że wpisywanie nazw międzynarodowych na recepcie całkowicie eliminuje ryzyko korupcji.

- Minister zdrowia zignorował tę propozycję, co więcej, wprowadzone przez niego nowe rozporządzenie w sprawie recept praktycznie uniemożliwia stosowanie przez lekarzy nazw międzynarodowych leków - przypominał OZZL. Zdaniem Krzysztofa Bukiela, minister zdrowia nie chce takiego rozwiązania, jakby celowo "wpychając lekarzy w łapy koncernów farmaceutycznych".

Ponieważ działania ministra zdrowia mają, zdaniem lekarzy, charakter prokorupcyjny, apelowali do posłanki, by wystąpiła z odpowiednim wnioskiem do CBA. Teraz OZZL zdecydowało się na samodzielne przygotowanie takiego wniosku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH