OZLL chce, by samorząd lekarski ocenił zachowanie Arłukowicza

Zarząd OZZL zdecydował w piątek (16 stycznia), że wystąpi do rzecznika odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarskiego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej "lekarza Bartosza Arłukowicza".

Jak wyjaśniono w komunikacie Związku, powodem decyzji jest "publiczne i nagminne" podważanie przez ministra zdrowia zaufania do zawodu lekarza. Wniosek w ciągu najbliższych dni ma trafić do rzecznika odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, której członkiem jest Arłukowicz.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ma też wystąpić do komisji etyki oraz Rzecznika Praw Lekarza Naczelnej Rady Lekarskiej z wnioskiem o ocenę zachowania "lekarza Bartosza Arłukowicza" w okresie konfliktu Ministerstwa Zdrowia z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego, jaki miał miejsce na przełomie ubiegłego i bieżącego roku.

Czytaj: Komunikat dla mediów

Zapowiadając wystąpienie do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej szef OZZL Krzysztof Bukiel przekonywał we wtorek (13 stycznia), że minister zdrowia przekroczył - również jako lekarz - granice wyznaczone przez Kodeks Etyki Lekarskiej, podważając wielokrotnie w swoich publicznych wypowiedziach zaufanie do zawodu lekarza i stwarzając poprzez swoje działania zagrożenie dla bezpieczeństwa chorych.

Składając przyrzeczenie zawodowe, lekarz ślubuje m.in. "strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych".

Według Kodeksu Etyki Lekarskiej lekarz powinien "zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, w szczególności nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób". Kodeks precyzuje, że naruszeniem godności zawodu jest "każde postępowanie lekarza, które podważa zaufanie do zawodu".

W myśl ustawy o izbach lekarskich sprawy w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy rozpoznają okręgowe sądy lekarskie i Naczelny Sąd Lekarski. Stronami postępowania są pokrzywdzony oraz lekarz, którego dotyczy postępowanie, lub obwiniony. Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przewinienie zawodowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH