OPZZ o projekcie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia OPZZ liczy, że projekt jest punktem wyjścia do dalszej pracy nad płacową regulacją systemową w ochronie zdrowia. Fot. archiwum

Zdaniem OPZZ ustawa w projektowanym obecnie kształcie nie spełni celu, jakim powinno być stopniowe zmniejszanie dysproporcji płacowej pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz systemowe zwiększanie płac dla wszystkich pracowników.

OPZZ w opinii dotyczącej projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia (przedstawionego 4 lipca podczas posiedzenia Trójstronnego zespołu ds. Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego) zauważa, że z treści przedstawionego projektu jednoznacznie wynika, że jej regulacje odnoszą się tylko do pracowników wykonujących zawody medyczne.

Taki zakres podmiotowy jest nie do przyjęcia przez nasze organizacje członkowskie reprezentujące wszystkie grupy zawodowe pracujących w podmiotach leczniczych. "Stąd postulujemy, aby zakres podmiotowy ustawy obejmował także pracowników administracyjnych, technicznych, gospodarczych i obsługi" - czytamy w opinii dot. projektu ustawy podpisanej przez Wiesławę Taranowską, wiceprzewodniczącą OPZZ.

Uwzględnienie wszystkich pracujących grup zawodowych w podmiotach leczniczych to jeden z najczęściej wskazywanych postulatów organizacji członkowskich OPZZ. Wskazują, że zaproponowany zakres podmiotowy będzie konfliktować pracowników podmiotów leczniczych.

Dla OPZZ  nie do przyjęcia jest zaproponowana ,,sztywno” podstawa kwoty 3900 zł brutto, mająca obowiązywać do dnia 31 grudnia 2021r. "Naliczenia płac od takiej podstawy będą skutkować w perspektywie kolejnych 5 lat wręcz obniżką wynagrodzeń, przy wzroście płacy przeciętnej czy nawet minimalnej w gospodarce narodowej" - ocenia OPZZ.

W opinii związkowców nie do przyjęcia jest zapis, że ,,ustalony w drodze porozumienia albo zarządzenia sposób podwyższenia wynagrodzenia uwzględnia sytuację i możliwości finansowe podmiotu leczniczego”. Wg związków, nie ulega wątpliwości, że w praktyce zapis realizowany doprowadzi do realizowania podwyżek nie tylko uznaniowo, ale posłuży też jako argument do nieprzyznania wzrostu płac, pomimo ustawowych zapisów.

Wg OPZZ zaproponowane kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego brutto oznaczają w praktyce, że przez kolejne 4 lata pracownicy będą dostawać ,,podwyżkę” wynagrodzeń na granicy obecnie wypłacanego dodatku wyrównawczego do minimalnego wynagrodzenia.

Dlatego - uważa OPZZ - należy dokonać modyfikacji zaproponowanych współczynników pracy wpływających na wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego brutto, we wszystkich grupach zawodowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH