Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) apeluje do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zawetowanie niektórych ustaw zdrowotnych.

W oświadczeniu, które OPZZ przesłało PAP, związkowcy apelują do prezydenta, aby nie podpisał uchwalonych przez Sejm 6 listopada ustaw o: Zakładach Opieki Zdrowotnej, pracownikach Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz przepisów wprowadzających ustawę o ochronie zdrowia.

Wniosek w tej sprawie OPZZ skierowało do prezydenta 17 listopada. Uzasadniając go związkowcy stwierdzili, że ustawy są obarczone poważnymi błędami merytorycznymi i proceduralnymi.

„W pracach legislacyjnych nad projektami ustaw zdrowotnych zabrakło kompromisu i dobrej woli wszystkich stron decydujących o kształcie reformy, zaś prace legislacyjne przebiegały z naruszeniem podstawowych zasad dialogu społecznego“ - napisało OPZZ do prezydenta.

Główne zastrzeżenia związkowców dotyczą m.in.: obligatoryjności przekształcenia SP ZOZ-ów w spółki kapitałowe, rezygnacji z utrzymania w nich większościowego udziału Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, wprowadzenia zasady maksymalizacji zysku szpitali, braku przepisów przejściowych o sposobie zmiany zasad wynagradzania pracowników SP ZOZ- ów, którzy w przyszłości będą zatrudniani w przekształcanych szpitalach, usunięcia przepisów dających podstawę do systematycznego wzrostu wynagrodzeń.

OPZZ zwróciło się również do prezydenta, aby skierował on do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy z 6 listopada o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Chodzi o przepisy dotyczące postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, za które Rzecznik Praw Pacjenta może nałożyć na organizatora strajku karę pieniężną 500 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH