OC jest już obowiązkowe (prawie) dla wszystkich lekarzy

Na wokandę trafia więcej spraw dotyczących błędów medycznych, a sądy przyznają pacjentom coraz wyższe odszkodowania. 11 czerwca wszedł w życie obowiązek posiadania przez lekarza ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

W obowiązkowym OC dla lekarzy ustawodawca ustalił odgórnie minimalne sumy gwarancyjne, różne w zależności od specjalizacji lekarza. Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają jednak, że nadal warto ubezpieczyć się też dodatkowo, bo obowiązkowe ubezpieczenie może nie wystarczyć na wypłatę ewentualnego, dużego odszkodowania.

Jak podaje Naczelna Izba Lekarska, z obowiązkowego posiadania OC wyłączeni są lekarze będący pracobiorcami w rozumieniu Kodeksu Pracy (za ich działalność odpowiedzialność ponosi pracodawca) oraz działania związane z wykonywaniem czynności, dla których lekarze wykupują obowiązkowe polisy z tytułu art. 35 ustawy o ZOZ (podkontrakty) oraz art. 136b ustawy o świadczeniach (własny kontrakt z NFZ).

Trzeba się zgłosić
Samorząd podkreśla, że przepisy nie są do końca jednoznaczne w kwestii lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę. Ministerstwo Zdrowia informowało jednak o wyłączeniu z obowiązkowego ubezpieczenia tych lekarzy.

NIL apeluje do lekarzy, aby zgłosili się do swoich ubezpieczycieli i sprawdzili czy mają odpowiednie ubezpieczenie.

– Ważne, żeby lekarz sprawdził czy powinien wykupić dodatkową polisę – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jak informuje, samorząd będzie się starał, żeby ubezpieczenia dla lekarzy funkcjonowały w ramach jednej polisy: – Rozmawiamy w tej sprawie z ubezpieczycielami.

Co i za ile?
Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych i Osobowych, Inter Polska SA, firmy która w kwestii ubezpieczeń dla lekarzy współpracuje m.in. z samorządem lekarskim, tłumaczy nam, że cena ubezpieczenia obowiązkowego w Inter Polska SA zależy od specjalizacji i waha się od 100 zł do kilku tysięcy złotych.

Ceny ustalane są zawsze przez ubezpieczyciela w oparciu o analizę rynku oraz poziom szkodowości i są przedmiotem rynkowej konkurencji.

– Inter Polska stoi na stanowisku, że w przypadku ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej ceny powinny być ustalane w odniesieniu do poziomu sum gwarancyjnych i powinny być elementem drugoplanowym przy wyborze ubezpieczyciela. Na pierwszym miejscu powinna być jakość ochrony ubezpieczeniowej oraz wiarygodność ubezpieczyciela w środowisku medycznym – mówi dyrektor Twardowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH