O prawie do bezpłatnego leczenia nie zawsze decyduje miejsce zamieszkania

Jeśli nie można ustalić miejsca zamieszkania osoby przebywającej w szpitalu, to potwierdzenie jej prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej wydaje ten organ samorządowy, na terenie którego powstało zdarzenie prawne inicjujące postępowanie w sprawie.

Tak Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór między prezydentami Bielska-Białej i Oświęcimia.

Wniosek o rozstrzygnięcie sporu złożył do sądu włodarz Bielska - Białej. Uważał, że zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) dokument potwierdzający prawo do nieodpłatnego leczenia w przypadku osób innych niż ubezpieczone wydaje wójt (burmistrz, prezydent) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy.

Jeśli więc osoba przebywająca w szpitalu była kiedyś zameldowana w Bielsku-Białej, ale później sprzedała mieszkanie i od 1992 roku przebywała w Oświęcimiu, to właśnie tam jest jej centrum interesów życiowych. Tym samym to prezydent Oświęcimia jest właściwy do wydania decyzji.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w rozpoznawanej sprawie ze względu na zły stan zdrowia chorego nie można było ustalić, jakie jest faktyczne jego miejsce zamieszkania. Dlatego sędzia Barbara Adamiak podkreśliła, że do takiej specyficznej sytuacji przepisy ww. ustawy się nie odnoszą. Jednak trzeba w tym przypadku posłużyć się przepisami kodeksu postępowania administracyjnego i zastosować posiłkowo kryterium miejsca zdarzenia prawnego.Tym miejscem jest Oświęcim, gdzie funkcjonuje szpital, który pytał o prawo pacjenta do bezpłatnej opieki medycznej.

Dlatego też organem właściwym do wydania decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń z NFZ jest prezydent miasta Oświęcimia. Orzeczenie jest prawomocne.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH