O kontrolach zwolnień lekarskich

ZUS i pracodawca mają prawo skontrolować, czy zaświadczenie lekarskie pracownika o niezdolności do pracy zostało wystawione prawidłowo. Jeżeli w zwolnieniu zostaną odkryte nieprawidłowości, zarówno chory, jak i lekarz wystawiający zaświadczenie, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Płatnik składek (ZUS lub pracodawca) mogą przeprowadzać kontrole zaświadczeń lekarskich w zakresie badania prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz sprawdzenia prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, jeżeli podczas kontroli formalnej zajdzie podejrzenie, że zwolnienie zostało sfałszowane, płatnik składek może wystąpić do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy. Podstawą do takich działań mogą być na przykład zamazania, skreślenia, poprawki lub różnego rodzaju dopiski, które nie zostały potwierdzone przez lekarza wystawiającego zwolnienie podpisem i pieczątką.

Poprawek na zaświadczeniu może dokonywać wyłącznie lekarz wystawiający zaświadczenie, a w przypadku jego nieobecności - kierownik właściwego zakładu opieki. Za sfałszowanie zwolnienia uznaje się jego podrobienie, przerobienie bądź wypełnienie blankietu zwolnienia, na którym znajduje się podpis lekarza niezgodnie z jego wolą.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH