- Projekt ustawy o in vitro powinien być tworzony bez zbędnego powoływania się na różne idelogie a przy udziale autorytetów naukowych i ekspertów - mówi portalowi rynekzdrowia.pl poseł Zdzisława Janowska (SdPl), przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu na rzecz Populacji i Rozwoju.

Posłowie należący do  Parlamentarnego Zespołu na rzecz Populacji i Rozwoju wystosowali list otwarty o odrzucenie projektu ustawy dotyczącej zapłodnienia in vitro, w wersji przygotowanej przez Jarosława Gowina (PO). Pod listem podpisało się 19 posłów m.in. Izabella Sierakowska, Marek Borowski, Andrzej Celiński (SDPL-Nowa Lewica), Wojciech Olejniczak, Grzegorz Napieralski, Ryszard Kalisz (Lewica), Kazimierz Kutz i Janusz Palikot (PO).

Zdaniem poseł Zdzisławy Janowskiej projekt Gowina zawiera wiele irracjonalnych zapisów m.in. ten o dostępie metody jedynie dla małżeństw.
- Niepłodność to choroba i musi być leczona niezależnie czy dotyczy małżeństw czy par - twierdzi posłanka.

Natomiast posłanka Elżbieta Streker-Dembińska zadeklarowała, że jako wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia zadba o to, by dopuścić do głosu przede wszystkim ekspertów. - Projekt będziemy oceniać merytorycznie i rzeczowo - zapewniła.

Zdaniem Marka Balickiego jakiekolwiek ograniczenie dostępu do in vitro w stosunku do stanu obecnego byłoby niekorzystne dla osób leczących się z powodu niepłodności i uznał takie próby za naruszenie zasady równości. I według niego niepłodność jest chorobą i powinna być leczona najskuteczniejszymi dopuszczalnymi metodami. Podkreślił także, że aby wprowadzić refundację in vitro, nie trzeba zmieniać ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ponieważ już teraz daje ona taką możliwość.

- Przyjęcie proponowanej ustawy, to tak naprawdę likwidacja leczenia niepłodności metodą in vitro w Polsce. Niepłodność w wielu wypadkach z powodzeniem można leczyć chirurgicznie lub farmakologicznie, ale dla 20-25 tys. par w skali roku jedyną możliwością leczenia jest właśnie metoda in vitro - tłumaczył portalowi rynekzdrowia.pl poseł Balicki.

Według prof. Jerzego Radwana, specjalisty z kliniki leczenia niepłodności, w publicznej dyskusji na temat in vitro brak głosu lekarzy zajmujących się leczeniem niepłodności. - Wypowiadają się ludzie, którzy się na tym nie znają i zamiast in vitro proponują metody, które nie mogą być alternatywą. Wprowadzają tym samym opinię publiczną w błąd - mówił prof. Radwan.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH