
Mikołaj Pawlak, który w listopadzie został wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka, złożył w piątek (14 grudnia) ślubowanie w Sejmie. Od tego momentu może już formalnie rozpocząć pięcioletnią kadencję na tym stanowisku.
W ślubowaniu rzecznik zobowiązuje się m.in. do tego, że będzie strzec praw dziecka, "kierując się przepisami prawa, dobrem dziecka i dobrem rodziny". RPD powołuje Sejm, za zgodą Senatu. Jego kadencja trwa pięć lat. Ta sama osoba nie może być rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Kandydaturę Pawlaka zgłosił w listopadzie klub PiS. Zastąpi on Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje.
Pawlak ukończył prawo i prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi. Od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką.
Od czerwca 2016 r. jest dyrektorem departamentu spraw rodzinnych i nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu ministra sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich. Uczestniczył m.in. w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Jest żonaty, ma dwóch synów: ośmioletniego Ignacego i sześcioletniego Karola.
W środę Pawlak odpowiadał na pytania senatorów. Był pytany m.in. o to, czy ma wymagane ustawą o RPD pięcioletnie doświadczenie z dziećmi lub na ich rzecz. Wskazywali przy tym m.in. na wątpliwości organizacji pozarządowych w tym zakresie. Pawlak wskazywał, że jego praca na rzecz dzieci ujawniała się podczas spraw sądowych.
- Przyszedłem do ministerstwa właśnie jako ekspert, praktyk od spraw dzieci. Wyrazem tego jest moje doświadczenie w najtrudniejszych sprawach. To sprawy karne, o alimenty, bronienie dzieci przed instytucjami i organami - powiedział.
Podczas dyskusji Pawlak podkreślał także prawo dziecka do wychowywania przez dwoje rodziców.
Odpowiadając na pytanie dotyczące stosowania metody in vitro, Pawlak zaznaczył, że jest skuteczna, ale od strony prawno-moralnej niegodziwa, bo wiele poczętych istot ludzkich nie jest wystarczająco chronionych. Odnosząc się do problemu stygmatyzacji dzieci, które urodziły się dzięki in vitro, zapewnił, że jako rzecznik będzie bronił ich praw.
Pawlak ocenił także, że obecne przepisy dotyczące aborcji nie są precyzyjne i należy wyjaśnić te rozbieżności. - Częścią drogi jest być może wniosek złożony do Trybunału Konstytucyjnego. Przychylam się do niego, przychylam się do uzasadnienia skierowanego przez prokuratora generalnego jako strony postępowania - wskazywał. Wniosek parlamentarzystów do TK dotyczy zbadania konstytucyjności przepisu zezwalającego na przerwanie ciąży ze względu na wady płodu.
Pawlak jest już piątym kandydatem na RPD, trzecim zgłoszonym przez klub PiS. Ostatnia kandydatka PiS, Agnieszka Dudzińska, po drugim głosowaniu w Sejmie została wybrana na stanowisko RPD, ale na jej powołanie nie zgodził się Senat.


CZYTAJ TAKŻE
- 15:05 Toruń: w szpitalu im. Kopernika powstanie SOR
- 13:45 ''Widok'' na jelito pomocny w badaniach m.in. mikrobiomu układu trawiennego
- 12:35 Ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie można zmniejszyć o połowę dzięki taniemu lekowi?
- 11:20 Opole: powiat przekazał szpitalowi MSWiA sprzęt dla interny i kardiologii
- 10:15 Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy - zgoda senatu UMK już niepotrzebna?
- 09:05 Wrocław: władze miasta rozwiązały pikietę antyaborcyjną
- 08:00 Eksperci: 85 proc. dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną udaje się wyleczyć
- 1 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 2 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 3 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
- 4 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
- 5 Powstała aplikacja dla chorych na raka, która podpowiada, jak się leczyć
- 6 Psychiatria po włosku - czy pójdziemy tym śladem?
- 7 Co na styczniowej liście leków refundowanych? MZ ogłasza kilka nowości, w tym dla diabetyków
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych