Nowogrodziec: Elżbietanki przejmą ZOL?

Kościół domaga się zwrotu 15 nieruchomości na Dolnym Śląsku. Wśród nich jest Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Nowogrodźcu (powiat bolesławiecki), którego organem założycielskim jest gmina.

Burmistrz Robert Relich jest zaskoczony pytaniem o losy placówki przy ul. Cichej 4.

– Nic o tym nie wiem, ale zasięgnę informacji – zapowiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl

Sprawa nie jest jednak nowa. W ub. r. pisała o niej Polityka (nr 39 z 26.09.2009) przypominając, że w marcu 2006 r. wicepremier Ludwik Dorn i biskup Stanisław Wielgus podpisali porozumienie, na mocy którego rząd przyznał Kościołowi prawo do ubiegania się o zwrot niemieckich majątków przed Komisją Majątkową.

Ponadto zgodnie z ustawą z 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego wszystkie parafie na Ziemiach Odzyskanych, które swoją działalność podjęły po 8 maja 1945 roku, mają prawo do nieodpłatnego uzyskania na własność do 15 ha gruntów rolnych znajdujących się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Do 2010 r. na Dolnym Śląsku Kościół odzyskał tą drogą ok. 800 działek.

Wśród podmiotów ubiegających się o zwrot majątku jest Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety pretendujące do przejęcia obiektów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Zakładu Opieki Paliatywno-Hospicyjnej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowogrodźcu.

W 1998 r. gmina Nowogrodziec przejęła zadania z zakresu lecznictwa zamkniętego, czyli utworzony przez wojewodę na bazie Szpitala nr 2 Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Szpital prowadził kiedyś powiat bolesławiecki, ale przekazał go gminie.

ZOL dysponuje 60 miejscami, Zakład Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ma 6 miejsc.

Karol Łapot, dyrektor SP ZZOZ, jest przekonany, że siostry zrezygnowały z roszczeń.

– Budynek w 1975 roku został skomunalizowany. Żadne rozmowy z siostrami na ten temat nie były prowadzone – powiedział dyrektor Łapot Gazecie Wyborczej.

Profil placówki jest zbieżny z działalnością Elżbietanek. W Prowincji Wrocławskiej  prowadzą one stacjonarne zakłady opieki pielęgnacyjnej i długoterminowej, zakłady opiekuńczo-lecznicze i pielęgnacyjno-opiekuńcze inne niż psychiatryczne, ośrodki opiekuńcze dla osób starszych oraz zakład rehabilitacji leczniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH