Nowicka chce zgłosić projekt legalizujący medyczną marihuanę Wanda Nowicka za stosowaniem marihuany w celach leczniczych. Fot. archiwum

Zniesienie sankcji karnych za uprawę i zbiór marihuany na własny użytek, zgodnie z zaleceniem lekarza, zakłada projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który chce zgłosić wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka.

O projekcie Nowicka poinformowała w piątek (17 lipca) podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Jak powiedziała, ustawa w zaproponowanym kształcie ma umożliwić stosowanie marihuany w celach leczniczych, bo jest wiele dowodów naukowych, że pomaga ona ciężko chorym ludziom. Jej zdaniem ustawę tę powinien przyjąć Sejm jeszcze w tej kadencji.

Podkreśliła, że jako posłanka niezależna jest gwarantem, iż zgłoszony projekt będzie ponadpartyjny. Zaapelowała przy tym do posłów i posłanek z różnych ugrupowań, by jak najszybciej się pod nim podpisali (by projekt został zgłoszony jako poselski, musi podpisać się pod nim 15 parlamentarzystów).

Zgodnie z proponowanymi przepisami, przestępstwem przestałyby być uprawa i zbiór, w celu leczniczym i na własny użytek, konopi innych niż włókniste - zgodnie z udokumentowanym zaleceniem lekarza, w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania.

Przestępstwem przestałoby być też posiadanie w celu leczniczym żywicy lub ziela konopi, wyciągów i nalewek farmaceutycznych. Także w tym przypadku warunkowane byłoby to udokumentowanym zaleceniem lekarza, w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania.

Obecny na konferencji Marek Balicki, minister zdrowia w rządach Leszka Millera i Marka Belki, b. poseł SLD powiedział, że ustalenie maksymalnej dozwolonej dawki marihuany na poziomie potrzebnym na 90 dni stosowania jest identyczne jak w obowiązujących przepisach dotyczących morfiny.

Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, w którym zapisano, że recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające (m.in. środki przeciwbólowe - morfina, fentanyl, metadon i oksykodon) oraz substancje psychotropowe może dotyczyć takiej ilości środka lub substancji, która nie przekracza zapotrzebowania pacjenta na maksymalnie 90 dni stosowania.

Balicki przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny w kwietniu br. zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany.

TK zaznaczył wówczas, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych. Uznał też, że analiza zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz prawa farmaceutycznego prowadzi do wniosku, że w obecnym stanie prawnym w Polsce nie ma możliwości legalnego zaopatrzenia się w marihuanę i wykorzystywania jej do celów medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH