Obowiązek tworzenia etatów dla pielęgniarki i lekarza może być równoznaczny z rezygnacją pracodawców ze statusu zakładu pracy chronionej - informuje Express Bydgoski.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje nałożyć na pracodawców, prowadzących zakłady pracy chronionej, obowiązek zatrudniania wykwalifikowanego personelu medycznego, który „w sposób ciągły, w miejscu i godzinach pracy osób niepełnosprawnych będzie zapewniał im doraźną opiekę medyczną”.

Oznaczałoby to, że w każdej firmie zatrudniającej niepełnosprawnych, musiałyby być utworzone etaty dla pielęgniarki i lekarza.

Właściciele średnich i małych firm widzą w tym zagrożenie dla siebie i dla swoich niepełnosprawnych pracowników.

Piotr Holka, właściciel bydgoskiej hurtowni Holkap, zatrudniającej 46 osób, w tym ponad połowę niepełnosprawnych, mówi, że jeśli taki obowiązek wszedłby w życie,  byłby zmuszony  do rezygnacji ze statusu zakładu pracy chronionej, a następnie do zwolnień niepełnosprawnych pracowników. Obecnie zatrudnia pielęgniarkę i raz w tygodniu przyjmuje lekarz.

Magdalena Słonecka, dyrektor biura oddziału kujawsko-pomorskiego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych mówi, że takie nieduże zakłady jak hurtownia Holkap stanowią w regionie ok. 70 proc. firm. Dodaje przy tym, że nic nie jest jeszcze przesądzone i że z ustawodawcą trwają rozmowy na temat nowelizacji przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i jej ewentualnych konsekwencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH