Nowe standardy porodowe już od 8 kwietnia

8 kwietnia wchodzą w życie nowe standardy Ministerstwa Zdrowia dotyczące opieki okołoporodowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi możliwość wyboru przez kobietę miejsca porodu, także poza szpitalem.

Kobieta, zgodnie z zaleceniami MZ, ma mieć także dostęp do pełnej informacji o metodach łagodzenia bólu oraz zapewniony kontakt z noworodkiem (nieprzerwany kontakt "skóra do skóry" przez dwie godziny). W standardzie zapisano, że kobieta powinna być traktowana z szacunkiem oraz mieć zapewniony świadomy udział w podejmowaniu decyzji związanych z porodem.

Dyplomowana, samodzielna położna Irena Chołuj podkreśliła, że dziecko tuż po urodzeniu powinno być przy matce, a ich kontakt nie powinien być niczym zakłócany.

– Nawet najbardziej sprawne ręce położnej czy lekarza, na dodatek w lateksowych rękawiczkach, nie zastąpią czułych rąk matki, jej zapachu – zaznaczyła. – Przez kilka pierwszych godzin po porodzie, dziecka nie należy zabierać od matki nawet na kilkanaście minut. Waga dziecka przez ten czas się nie zmieni, noworodek przez ten czas nie urośnie. Można go zważyć i zmierzyć później – podkreśliła.

Dodała, że część rodzących kobiet chce dotykać główki dziecka, które właśnie wychodzi na świat. – Nie należy też od razu po porodzie zaciskać pępowiny, chyba że istnieją przeciwwskazania, np. konflikt serologiczny. Sama często czekam z jej odcięciem aż urodzi się łożysko. Dziecko w tym czasie poszukuje piersi swojej mamy – tłumaczyła Irena Chołuj.

– To dobrze, że nowe standardy określają, że kobieta może wybierać, gdzie, jak i z kim chce rodzić – zaznaczyła położna. Podkreśliła, że to personel medyczny powinien dostosowywać się do potrzeb kobiety, a nie rodząca do schematów, przyzwyczajeń personelu medycznego.

Dodała, że zdrowa kobieta, u której nie ma przewidywalnych powikłań, jeśli zdecyduje się rodzić poza szpitalem powinna zadbać o profesjonalną pomoc położnej, specjalistki porodów fizjiologicznych. Zaznaczyła, że dla zdrowiej kobiety najlepszy jest poród w pozycji wertykalnej, czyli każdej poza leżącą i półleżącą.

W ocenie Chołuj, aby umożliwić kobiecie poród w pozycji naturalnej, czyli wertykalnej, wystarczy wyposażyć salę porodową w przymocowane do ściany drabinki, stołek porodowy, materace i łóżko do odpoczynku po porodzie.

– Wiele korzystnych zmian można wprowadzić niskim kosztem, na przykład zmniejszyć natężenie oświetlenia; nie włączać lamp "operacyjnych", które dają zbyt ostre światło – zaznaczyła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH