Nowe spojrzenie na zawód pielęgniarki oraz położnej

Ministerstwo Zdrowia proponuje rozszerzenie listy miejsc zatrudnienia pielęgniarek, w których mogą pracować, nie tracąc prawa wykonywania zawodu.

Resortowy projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej zwiększa katalog funkcji o kilka pozycji. Chodzi o pielęgniarki zatrudnione w domach pomocy społecznej (około 8 tysięcy osób), w administracji ZOZ-ów (przygotowujące, organizujące lub nadzorujące udzielanie świadczeń zdrowotnych), osoby sprawujące funkcje w pielęgniarskim samorządzie zawodowym, pracujące w Narodowym Funduszu Zdrowia albo Ministerstwie Zdrowia, które zachowają pełne prawo wykonywania zawodu.

W wykazie znajdują się także przewodniczące zakładowych, regionalnych i krajowych związków zawodowych z zastrzeżeniem że muszą być na etacie związkowym, opłacane jedynie przez członków organizacji pracowniczej.

Projekt ustawy został już przyjęty przez Radę Ministrów, teraz zostanie skierowany do Sejmu.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą prawa do wykonywania zawodu nie tracą jedynie osoby nauczające zawodu, prowadzące badania naukowe, a także kierujące pracą zawodową innych pielęgniarek i położnych. Od dłuższego czasu uściślenia miejsc zatrudnienia pielęgniarek domagali się ich przedstawiciele.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH