Nowe przepisy o zawodzie fizjoterapeuty: jedni krytykują, inni bronią Samorząd lekarski krytykuje ustawę o zawodzie fizjoterapety. Fot. PTWP/Piotr Waniorek (zdj. ilustracyjne)

Ponad 25 lat fizjoterapeuci czekali na ustawowe uregulowanie wykonywania zawodu. Uchwalenie ustawy dot. fizjoterapeutów przez Sejm wywołało jednak tyle samo zadowolenia, co i krytyki. Ustawę krytykuje Naczelna Rada Lekarska. - Niechęć lekarzy nie jest zaskoczeniem, stajemy się konkurencją - uważa dr Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty została uchwalona przez Sejm w miniony piątek (25 września). W czasie sejmowych dyskusji wzbudzała kontrowersje. Ich odzwierciedleniem był stosunek głosów podczas głosowania nad jej przyjęciem: "za" głosowało 272 posłów, 119 było przeciw, 32 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że głównym celem regulacji ma być - jak wyjaśniali jej inicjatorzy - zapewnienie bezpiecznej fizjoterapii poprzez uniemożliwienie wykonywania tego zawodu osobom bez odpowiednich kwalifikacji.

Kiljański: czekały pokolenia fizjoterapeutów
Obecnie zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

- Trudno nie cieszyć się z osiągnięcia tego, na co czekało kilka pokoleń fizjoterapeutów w Polsce. W końcu mamy uregulowanie prawne naszego zawodu. Zaś kwestie czy ustawa mogłaby być lepiej sprecyzowana, to osobna sprawa - mówi nam dr Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

W jego opinii, przyjęcie ustawy nie przekreśla dalszych prac nad jej ulepszaniem. - Ważne, że w końcu mamy fundamenty regulujące ścieżkę kształcenia w zawodzie, narzędzie w postaci państwowego egzaminu, które zweryfikuje kwalifikacje do uzyskiwania prawa do jego wykonywania - dodaje prezes PTF.

Samorząd: co z nadzorem lekarskim?
Jak przekonuje, dziś w systemie kształcenia fizjoterapeutów panuje olbrzymi bałagan: - Mamy olbrzymi przyrost szkół kształcących w fizjoterapii, których absolwenci nie posiadają jednak faktycznych umiejętności do pracy z pacjentem. A jednak na rynku funkcjonują, jako fizjoterapeuci, często odbierając pracę prawdziwym fachowcom ze szkodą dla pacjenta. W dotychczasowym stanie prawnym było to legalne, teraz nie będzie - opisuje główne plusy ustawy.

Określenie zasad odpowiedzialności zawodowej i powstanie rejestru pozwalającego na identyfikację fizjoterapeuty i określenie jego kwalifikacji ma być gwarantem bezpieczeństwa chorych korzystających z usług fizjoterapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH