Nowe przepisy dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek - będą lepsze?

Wkrótce do konsultacji społecznych ma trafić projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych.

Nowe przepisy zmienią zasady, według których dyrektorzy lecznic obliczają, ile pielęgniarek na etatach muszą zatrudnić na oddziałach, aby zapewnić pacjentom odpowiednią opiekę. Do tych wymogów będą musiały się dostosować publiczne szpitale - informuje Rzeczpospolita.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl środowisko pielęgniarskie nie jest zadowolone z obecnych norm zatrudnienia i czeka na nowe, lepsze rozwiązania prawne.

Elżbieta Garwacka-Czachor wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, w rozmowie z nami przypominała, że nad nowymi normami zatrudnienia pracowano prawie dwa lata.

- Nie wiem, czy to rozporządzenie rozwiąże problem, mam wątpliwości. Choć trzeba przyznać, że rozwiązania są lepsze od tych obecnie obowiązujących - mówiła. Według niej należy jednak pamiętać, że w placówkach niepublicznych dyrektor zatrudni tyle pielęgniarek, ile będzie uważał za stosowne.

Jolanta Skolimowska, zastępca dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia podkreślała we wrześniu, że prace nad rozporządzeniem odbywały się z ogromnym udziałem m.in. samorządu pielęgniarskiego i naczelnych pielęgniarek. Jak informowała, ministerstwo przede wszystkim zmieniło przepisy tak, aby były łatwe do zastosowania.

- Nie trzeba już będzie wykonywać tej żmudnej, matematycznej pracy w celu skatalogowania rodzajów świadczeń pielęgniarskich, co - za sprawą jeszcze obowiązujących zapisów - zajmuje nawet rok - przypomina Jolanta Skolimowska. - Rezygnujemy także z trudnego matematycznie wzoru służącego do obliczania norm.

Podkreśla, że w nowym rozporządzeniu przyjęto rozwiązania, pozwalające już po 3 miesiącach obliczania norm - w oparciu o załączone do rozporządzenia kategorie opieki, ich limity czasowe i odpowiedni wzór - określić, ile rzeczywiście pielęgniarek na danym oddziale jest potrzebnych. Takie obliczenia będą prowadzone na poziomie szpitala, a nie narzucane odgórnie przez resort zdrowia.

Skolimowska była zdania, że kadra zarządzająca w pielęgniarstwie skorzysta z możliwości, jakie daje nowe rozporządzenie, bowiem jest to narzędzie wskazujące na sposób ustalania norm, a nie przepisy, które rygorystycznie narzucają normy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH