Nowe prawo: łatwiejsza organizacja zbiórek publicznych

W myśl nowych przepisów zbiórką będzie tylko zbieranie pieniędzy do puszki od anonimowych darczyńców; organizatorzy zbiórek nie będą musieli ubiegać się o pozwolenie, wystarczy zgłoszenie w urzędzie.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła projekt założeń do nowej ustawy o zbiórkach publicznych, które przygotowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Założenia będą punktem wyjścia do prac nad projektem ustawy.

Zgodnie z założeniami ustawy obowiązek zgłoszenia będzie tylko w przypadku zbiórki publicznej rozumianej jako zbieranie ofiar w gotówce i naturze, przeprowadzanej w miejscu publicznym, czyli bez możliwości kontrolowania przepływu środków pieniężnych lub darów (chodzi o datki i rzeczy zbierane do puszek, skarbonek, koszy).

Zgłoszenie oraz sprawozdanie z przebiegu zbiorki będą umieszczane na ogólnopolskim portalu internetowym, udostępnionym przez MAC. Każdy obywatel będzie mógł szybko i łatwo uzyskać informację o jej celach, efektach oraz rozdysponowaniu zebranych darów lub datków. Dokumenty będzie można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej, będą one publikowane na portalu przez pięć lat.

Podmioty prowadzące zbiórkę publiczną będą musiały przygotować dwa rodzaje sprawozdań: z przeprowadzonej zbiórki z podaniem wysokości i rodzaju zebranych środków lub darów oraz ze sposobu ich rozdysponowania. W przypadku zbiórek publicznych trwających dłużej niż rok obowiązkowe będzie rozliczanie się z zebranych środków przynajmniej raz na pół roku, a ze sposobu ich rozdysponowania co najmniej raz na rok.

Nie będzie obowiązku zgłoszeniowego i sprawozdawczego w przypadku takich form zbierania ofiar, które umożliwiają zidentyfikowanie darczyńcy oraz drogi przepływu pieniędzy lub darów, czyli np. przelewów na konta, wpłat na konto on-line, wpłat za pomocą sms-ów charytatywnych. Pozyskane w ten sposób środki są ewidencjonowane i dostępne dla instytucji kontrolnych. Obowiązek zgłoszeniowy i sprawozdawczy nie obejmie też zbierania ofiar, które ma polegać na publikowaniu w mediach i internecie apeli o przekazywanie wpłat na konto lub przesyłanie sms-ów na określony numer.

Uprawnionymi do prowadzenia zbiórki będą: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i organizacje posiadające osobowość prawną, komitety społeczne powołane do przeprowadzenia zbiórki (zbiórki publicznej nie będzie mogła prowadzić osoba fizyczna, jednak takie osoby będą mogły założyć komitet społeczny).

Obowiązująca ustawa o zbiórkach publicznych z 1933 r. definiuje zbiórkę jako zbieranie ofiar w gotówce lub naturze; od 2003 r. funkcjonuje rozporządzenie, które rozszerza definicję m.in. o wpłaty na konto i sprzedaż przedmiotów i usług (chodzi np. o charytatywne sms-y). Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH