Nisko: szpital zapłaci 1,2 mln zł za błąd lekarzy

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego Szpital Powiatowy im. PCK w Nisku musi zapłacić blisko 1,2 mln zł za błąd lekarzy, w wyniku którego dziecko urodziło się w głębokiej zamartwicy i żyło tylko 14 miesięcy.

Rodzice zaczęli walczyć o zadośćuczynienie za szkodę wyrządzoną dziecku w kwietniu 2008 r. We wrześniu 2009 r. Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu, opierając się na opinii Instytutu Matki i Dziecka Kliniki Położnictwa i Ginekologii uznał, że poród został przeprowadzony nieprawidłowo i zasądził na rzecz spadkobierców dziecka, czyli rodziców 1 mln zł - pisze portal gazeta.pl.

Eksperci uznali, że przez 1,5 godziny dziecko dusiło się w łonie matki, bo lekarze nie podjęli koniecznych działań.

Od tego wyroku Szpital Powiatowy im. PCK w Nisku złożył apelację. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie obniżył zadośćuczynienie do 200 tys. zł. Po wyroku sądu apelacyjnego szpital wypłacił rodzicom dziecka tą kwotę.

Jednak Sąd Najwyższy, do którego rodzice dziecka zwrócili się o kasację wyroku, uchylił wyrok sądu apelacyjnego i tym samym utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, uznając, że było to rozstrzygnięcie zasadne.

Teraz szpital będzie musiał dopłacić 800 tys. zł oraz ustawowe odsetki od tej kwoty, które wyniosą około 300 tys. zł, oraz ponad 90 tys. kosztów procesu na rzecz skarbu państwa.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH