Niezaszczepione dzieci nie pójdą do przedszkoli? Legalność takich rozwiązań budzi wątpliwości Fot. Archiwum

Plan zablokowania dostępu do placówek oświatowych dla niezaszczepionych dzieci raczej się nie powiedzie. W opinii prawników władze samorządowe nie mają uprawnień do takiej zmiany przepisów.

W ciągu ostatniego roku liczba osób uchylających się od poddania swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom podwoiła się: z 7,2 tys. wzrosła do 15,2 tys. Najwięcej takich przypadków odnotowano na Śląsku i w Wielkopolsce. Stąd pomysł niektórych samorządów na mobilizację do szczepień poprzez utrudnienie dostępu dla niezaszczepionych dzieci do publicznych placówek wczesnoszkolnych. Takie plany ma m.in. Kraków, Poznań czy Białystok.

Pierwsza w Polsce była jednak Rada Miasta w Częstochowie, która przyjęła dwie uchwały dotyczące pobytu w placówkach oświatowych dzieci niezaszczepionych. Jedna uzależnia przyjęcie dziecka do miejskiego żłobka od przedstawienia zaświadczenia o poddaniu się obowiązkowym szczepieniom (nie ma szczepienia, nie ma przyjęcia). Druga dotyczy rekrutacji do przedszkoli: najwyższą liczbę punktów, aż 36, komisja rekrutacyjna miałaby przyznawać dzieciom zaszczepionym. Gdy oboje rodzice pracują, punktów jest "tylko" 18. Ze szczepień zwolnione są wyłącznie te dzieci, które ze względów medycznych, np. z powodu poświadczonej obniżonej odporności, zaszczepione być nie mogą. Powyższe zasady dotyczą wyłącznie szczepień obowiązkowych.

Najważniejsze są potrzeby dziecka

Przepisy te mogą jednak nie wejść w życie, jak bowiem informuje nas Iwona Andruszkiewicz, zastępca dyrektora wydziału nadzoru prawnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda śląski ma wątpliwości co do legalności przyjętych przez częstochowską Radę Miasta rozwiązań.

- W stosunku do uchwały w sprawie określenia kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli zostało wszczęte postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia jej nieważności w całości, jako niezgodnej z art. 20c ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty i z art. 27 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych - zaznacza Andruszkiewicz i wyjaśnia, że organ nadzoru (wojewoda - red. ) powziął wątpliwości co do legalności przedmiotowego aktu. W trakcie prowadzonego postępowania nadzorczego Rada Miasta, jako strona prowadzonego postępowania ma prawo do składania wyjaśnień w sprawie. Termin na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego upływa w dniu 29 maja 2015 r., co oznacza, że do tego dnia wojewoda śląski podejmie decyzje co do stwierdzenia nieważności przedmiotowej uchwały.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH