Nierówne szanse polskiego rynku pracy dla lekarzy cudzoziemców Naczelny Sąd Administracyjny uznał za słuszną decyzję Naczelnej Rdy Lekarskiej. Fot. Archiwum

Lekarz, który pochodzi spoza UE nie dostanie bezterminowego prawa wykonywania zawodu w Polsce, jeżeli nie otrzymał zgody wojewody na pobyt stały. Taki wyrok wydał we wtorek (29 listopada) Naczelny Sąd Administracyjny. Dotyczył hinduskiego lekarza Aniruddha K.

Zgodnie z nim lekarz z Indii może pracować w Polsce tylko przez ściśle określony czas, ponieważ posiada zgodę na pobyt w Polsce, ale jedynie terminową - informuje Rzeczpospolita.

W 2013 r. Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie podjęła uchwałę, że Aniruddh K. może pracować jako lekarz. W Polsce ukończył staż podyplomowy i zdał Lekarski Egzamin Końcowy. Otrzymał również zezwolenie na zamieszkanie w Polsce na czas oznaczony, do 24 lipca 2014 r. Na taki też okres otrzymał prawo wykonywania zawodu.

Lekarz chciał otrzymać prawo wykonywania zawodu bez ograniczeń czasowych, dlatego odwołał się do Naczelnej Rady Lekarskiej. Ta jednak utrzymała w mocy zaskarżoną uchwałę powołując się na art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Zgodnie z tym przepisem cudzoziemiec, który nie jest obywatelem Unii Europejskiej, otrzymuje prawo wykonywania zawodu lekarza na stałe albo na czas określony, jeżeli otrzymał również prawo pobytu w Polsce. Jest więc w innej sytuacji niż lekarz z UE.

Lekarz z Indii postanowił powalczyć w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. NSA potwierdziła jednak decyzję NRL uznając ją za słuszną.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH