Niepełnosprawni chcą przejrzystości w tworzeniu prawa

Organizacje osób niepełnosprawnych chcą bardziej przejrzystego procesu stanowienia prawa.

Domagają się także od rządu konsultacji na różnych etapach tego procesu z organizacjami społecznymi, a także stworzenia jednej, pełniejszej definicji niepełnosprawności.

– Udział organizacji pozarządowych w tworzeniu prawa, dotyczącego osób niepełnosprawnych, jest niewystarczający, a poczynione uzgodnienia rzadko są brane pod uwagę – ocenia Krystyna Mrugalska prezes Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.

Jej zdaniem proces stanowienia prawa powinien być jawny i transparentny, a organizacje osób niepełnosprawnych powinny na każdym etapie tworzenia tego prawa mieć możliwość zapoznania się z projektami i zgłoszenia do nich swoich wniosków.

Monika Zima z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego podkreśliła, że konieczne jest wprowadzenie jednej definicji, dotyczącej niepełnosprawności: – Obecna definicja jest niepełna i niewystarczająca i nie obejmuje wszystkich stanów osoby niepełnosprawnej. Taka definicja powinna zostać opracowana wspólnie przez wszystkie środowiska osób niepełnosprawnych.

Jednak w ocenie przedstawicieli rządu, proces stanowienia prawa jest transparentny, a definicja dotycząca niepełnosprawności istnieje w ustawie o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i jest wystarczająca.

Dyskusja o problemach osób niepełnosprawnych i współpracy tego środowiska odbyła się podczas spotkania, zorganizowanego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu „Postęp, przeciwdziałanie dyskryminacji, promocja różnorodności“ (27 stycznia).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH