Klub Lewicy zgodzi się poprzeć najbardziej kontrowersyjny projekt ustawy o ZOZ-ach, zakładający obligatoryjne przekształcenie ich w spółki prawa handlowego, jednak pod warunkiem, że nie będzie możliwa prywatyzacja tych spółek.

W poniedziałek odbyło się spotkanie szefów klubów: PO - Zbigniewa Chlebowskiego, PSL - Stanisława Żelichowskiego oraz Lewicy - Wojciecha Olejniczaka w sprawie projektów ustaw zdrowotnych. Wzięli w nim udział także posłowie tych klubów z komisji zdrowia.

Ceną, jaką koalicja PO-PSL będzie musiała prawdopodobnie zapłacić Lewicy za pomoc w odrzuceniu ewentualnego weta prezydenta do ustaw zdrowotnych, będzie poprawka do projektu przewidująca, że majątek szpitali pozostanie własnością samorządu i będzie dzierżawiony nowopowstałym spółkom prawa handlowego.

Rozwiązanie ma obowiązywać przez cztery lata.

Na spotkaniu omawiano też inne działania mogące utrudnić prywatyzację zoz-ów: gdyby samorząd chciał sprzedać więcej niż 50 proc. udziałów spółki, musiałoby się odbyć referendum lokalne i to właśnie społeczności decydowałyby o tym, czy szpital przejdzie w inne ręce. Jednak Lewica zgłosi tylko pierwszą propozycję - poprawkę dotycząca nieprzekazywania majątku szpitali spółkom.

Szef klubu PO przyznał na wtorkowej konferencji prasowej, że jego ugrupowanie rozmawia z Lewicą. "Rozmawiamy na temat tego, czy samorząd będzie mógł wnosić mienie i to trwałe, czyli nieruchomości w formie aportu, czy będzie mógł spółce, która powstanie, np. je wydzierżawić" - dodał Chlebowski.

Rozmowy dotyczą też decyzji dotyczących ewentualnych prywatyzacji, jakie będą mogły podejmować organy prowadzące przekształcone spółki.

Prezydent Lech Kaczyński pytany o porozumienie koalicji z Lewicą w sprawie ustaw zdrowotnych powiedział, że jeśli byłaby to prawda, byłoby to niedobrą wiadomością dla Polaków.

Zarząd krajowy SLD, który dyskutuje m.in. na temat ewentualnego poparcia dla pakietu projektów ustaw zdrowotnych. W posiedzeniu zarządu Sojuszu biorą też udział przewodniczący rad wojewódzkich i przedstawiciele zainteresowanych central związkowych

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH