Nieoczekiwana wolta w noweli ustawy o ZOZ: pielęgniarki mają zarabiać lepiej

Rządowy projekt ustawy o ZOZ, który trafił do Sejmu przewidywał uchylenie art 59a ustawy. Miało już nie być obowiązku przeznaczania minimum 40 proc. wzrostu kontraktów z NFZ na wynagrodzenia dla personelu. Tymczasem...

Projekt, który wrócił z podkomisji pod obrady połączonych Komisji Zdrowia oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej 21 września, zachowuje rozwiązania z art. 59a do końca 2012 r. Co więcej, zgodnie z nową propozycją 3/4 z 40 proc. wzrostu kontraktów z NFZ ma być przeznaczone na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych.

Bolesław Piecha, przewodniczący Komisji Zdrowia stwierdził, że przedłożenie rządowe jest o 180 stopni inne, niż poprzednio.

– My nie zmieniliśmy zdania. Nadal uważamy, że ingerowanie w sposób wynagradzania nie jest dobre – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

Tłumaczy jednak, że ministerstwo chce zareagować na  ogromne rozwarstwienie płac między lekarzami a pielęgniarkami. Dodaje, że resort zdrowia zdaje sobie sprawę, że całkowite uchylenie przepisu jest kontrowersyjne i mocno kontestowane przez związki zawodowe.

– Nie ma takiej możliwości, aby te przepisy przeprowadzić – stwierdził Jakub Szulc. – Uznaliśmy, że warto ustąpić jeszcze na 2 lata. Jednak tylko i wyłącznie z takim założeniem, że dowartościujemy tą grupę zawodową, która niestety beneficjentem zmian z ostatnich 3 lat nie była – tłumaczy nam wiceminister.


Pielęgniarki bez podwyżek

Według Jakuba Szulca z danych ministerstwa wynika, że na przestrzeni prawie 3 lat realizowania art. 59a, głównym beneficjentem tych rozwiązań jest tylko i wyłącznie jedna grupa zawodowa.

– W tym momencie chcielibyśmy doprowadzić tę sytuację do należnego porządku, czyli odwrócić ją – dodaje Jakub Szulc.

Jego zdaniem jeżeli spojrzymy na wynagrodzenia np. w grupie lekarze, lekarze dentyści oraz pielegniarki i położne, widzimy że dysproporcja w wynagrodzeniach była i jest dramatyczna.

Jak przypomina Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, wszyscy od lat twierdzą, że pielęgniarki powinny dostać większe pieniądze, bo przecież nie ma osób chętnych do pracy w tym zawodzie. Tymczasem, jak informuje przewodnicząca, 98 proc. ZOZ-ów przeznaczyło środki wynikające z art 58a na wynagrodzenia dla lekarzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH