Niemcy: katolicy krytykują wyrok ws. badań na embrionach

Wyrok Trybunału Federalnego, uznający za nie karalne testy genetyczne na embrionach, które powstały w wyniku sztucznego zapłodnienia został skrytykowany przez niemiecki episkopat.

Sędziowie Trybunału orzekli we wtorek (6 lipca), że badanie embrionów poza łonem matki pod kątem chorób dziedzicznych, tzw. diagnostyka preimplantacyjna, nie narusza ustawy o ochronie embrionów. Sędziowie podkreślili zarazem, że wyroku w żadnym wypadku nie należy traktować jako uchylenia drzwi dla selekcji embrionów w celu kształtowania dzieci na życzenie,na przykład wyboru płci.

„Zabijanie zarodków, które po badaniach pod kątem wad genetycznych nie zostaną wprowadzone do łona matki, nie może być dozwolone i stoi w sprzeczności z naszym rozumieniem człowieka” - oświadczyła Niemiecka Konferencja Biskupów.

Według biskupów katolickich, dopuszczenie - nawet ograniczonym stopniu - tzw. diagnostyki preimplantacyjnej oznacza, że embrionom ludzkim nie przyznaje się statusu równego narodzonemu człowiekowi i takiej samej godności. Przewodniczący Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików Alois Glueck oświadczył zaś, że wtorkowy wyrok Trybunału Federalnego to „ciężki cios w ochronę godności człowieka”.

Glueck cenił też, że diagnostyka preimplantacyjna nie jest metoda diagnozowania albo leczenia chorób, lecz „wyłącznie selekcją” embrionów.

Wyrok Trybunału z zadowoleniem przyjęły natomiast Federalna Izba Lekarzy oraz Niemieckie Towarzystwo Medycyny Reprodukcyjnej, zdaniem których decyzja sędziów stwarza pewność prawną dla lekarzy.

Trybunał Federalny potwierdził swoją decyzją wyrok sądu krajowego w Berlinie, uniewinniający 47-letniego ginekologa i odrzucił rewizję, wniesioną przez prokuraturę w sprawie badań genetycznych embrionów u trzech par z obciążeniami dziedzicznymi przeprowadzonych przez lekarza. Na ich podstawie ginekolog zdecydował się na wszczepienie przyszłym matkom tylko tych embrionów, które nie miały żadnych defektów. Następnie sam się oskarżył, chcąc w ten sposób doprowadzić do wiążącego orzeczenia sądowego, zapewniającego lekarzom i przyszłym rodzicom bezpieczeństwo prawne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH