Niemcy: grupa posłów za warunkowym dopuszczeniem eutanazji

W Niemczech nabiera tempa dyskusja o eutanazji. Przeciwnicy śmierci na życzenie domagają się całkowitego zakazu. Grupa posłów przedstawiła w czwartek propozycję dopuszczającą warunkowo pomoc lekarza w samobójstwie nieuleczalnie chorego pacjenta.

- Człowiek umierający musi móc sam zdecydować, czy jest w stanie znieść dalsze cierpienia - powiedział deputowany CDU Peter Hintze, przedstawiając w Berlinie założenia projektu ustawy.

Ochrona życia nie może oznaczać "państwowego przymusu cierpienia" - zaznaczył polityk piastujący stanowisko wiceprzewodniczącego Bundestagu. Życie jest najwyższą wartością, ale częścią życia jest też godna śmierć - powiedział Hintze.

Jak wyjaśnił, obowiązujące obecnie przepisy są nieprecyzyjne, a lekarzom, którzy decydują się na "asystowanie" pacjentowi w popełnieniu samobójstwa grożą konsekwencje, w tym utrata zezwolenia na wykonywanie zawodu. Izby lekarskie w różnych częściach Niemiec różnią się w poglądach na eutanazję, co pogłębia zamieszanie.

Obowiązujące prawo zakazuje udzielania "aktywnej pomocy" w śmierci poprzez wykonanie zastrzyku lub w inny sposób powodujący szybką śmierć.

Propozycja grupy posłów z partii koalicji rządzącej - CDU, CSU i SPD postuluje wzmocnienie prawa pacjenta do samostanowienia o zakończeniu życia. W celu zwiększenia bezpieczeństwa prawnego lekarzy, kodeks cywilny powinien zostać uzupełniony o przepisy dokładnie regulujące warunki ich udziału w eutanazji.

Hintze zastrzegł, że asysta lekarska przy samobójstwie byłaby możliwa tylko w przypadku choroby "prowadzącej nieodwołalnie do śmierci" i powodującej "skrajne cierpienia" u chorego, których nie jest w stanie uśmierzyć medycyna paliatywna.

Udział lekarza byłby decyzją całkowicie dobrowolną - zastrzegł inny autor projektu - Burkhard Lischka z SPD. Jego zdaniem nowe przepisy nie spowodują zwiększenia liczby samobójstw osób nieuleczalnie chorych, a mogą nawet przyczynić się do ich zmniejszenia. Zdaniem autorów projektu w skali roku może chodzić o maksymalnie 1000 osób.

Hintze pytany, czy rozwiązania zawarte w propozycji nie kolidują z wartościami partii chrześcijańskich CDU/CSU, odparł, że wiara nie może zmuszać ludzi do znoszenia nieludzkich cierpień. Jak zaznaczył, stanowisko Kościoła w tej kwestii zmienia się. Zwolennicy jego propozycji zdecydowanie odcinają się od wszelkich form zorganizowanej komercyjnej eutanazji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH