Nie zawsze L4 chroni przed zwolnieniem z pracy

Nie do końca jest prawdziwe powszechne przekonanie, że przebywającego na zwolnieniu lekarskim pracownika nie można zwolnić z pracy. L4 bowiem nie zawsze chroni przed jej utratą.

Pracownik, który przebywa na tzw. chorobowym jest z zasady chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zakaz wypowiedzenia nie oznacza jednak, że pracodawca nie może rozstać się z chorującym pracownikiem w inny sposób. Prawo przewiduje bowiem możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Z takiej furtki pracodawca może skorzystać tylko w dwóch zasadniczych przypadkach. W pierwszym - jeśli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż trzy miesiące (przy założeniu, że sam pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż przez 6 miesięcy).

W drugim przypadku jest to możliwe, jeśli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące (przy założeniu, że pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową).

Pracodawca jednak nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nieobecność pracownika spowodowana była sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Ochrona pracownika w tym wypadu trwa tak długo, jak pobiera on zasiłek z tego tytułu - wyjaśnia mec. Anna Brykczyńska z Kancelarii Adwokackiej Brykczyńscy i Partnerzy.

Więcej: www.interia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH