Nie ustępujemy, minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek do poprawki

Zdaniem pielęgniarek i położnych obowiązujące od 1 kwietnia br. rozporządzenie MZ dot. minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek ma wiele błędów. Z pewnością dlatego resort zdrowia wstrzymuje obecnie jego realizację. - Największą wadą zawartego w rozporządzeniu algorytmu jest to, że dyrektorzy placówek mogą w praktyce dowolnie je interpretować i obniżać zatrudnienie pielęgniarek traktując minimalne zatrudnienie jako normę, oczekiwany optymalny poziom zatrudnienia - wyjaśnia Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Rynek Zdrowia: Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zaapelował do dyrektorów szpitali, aby wstrzymali się z realizacją wydanego przez niego rozporządzenia ws. norm pielęgniarek? Czy taka reakcja MZ zaskoczyła panią?
Grażyna Rogala-Pawelczyk: - Absolutnie nie. Decyzja ministra jest zapewne efektem naszej wielomiesięcznej pracy: dyskusji, nacisków, przedstawiania argumentów.

Czytaj: Policzono pielęgniarki - resort zdrowia wstrzymuje realizację rozporządzenia

NRPiP od początku pojawienia się wspomnianego rozporządzenia wskazywała na jego olbrzymie niedociągnięcia, a także na fakt, że odbiega ono od procedowanego projektu, który miał przybrać kształt dokumentu prawnego.

Ponieważ ostatecznie minister Arłukowicz podpisał rozporządzenie nie w tej formie, nad którą pracowaliśmy, to po jego wejściu w życie (1 kwietnia br.) pojawił się problem.

Rozporządzenie samo w sobie mówi o wyliczaniu normy minimalnej. Tymczasem, z docierających do nas informacji wynika, że wielu dyrektorów, mając nieznacznie więcej pielęgniarek i położnych niż wynika to z normy minimalnej, uznaje że ma ich za dużo.

Takie błędne myślenie stanowi zagrożenie, że zarządzający przyjmą „normę minimalną" - gwarantującą podstawowy poziom bezpieczeństwa dla pacjenta i pielęgniarki - jako standard, czyli cała reszta personelu zostanie zwolniona. I takie głosy, wcale nie pojedyncze, do nas docierają.

- Czy wie Pani, ilu dyrektorów zdecydowało już o dostosowaniu się do tych norm?
- Oficjalnie żaden z dyrektorów nie przyznał, że zamierza zwolnić personel zatrudniony ponad normę minimalną. Natomiast sporo zarządzających wypowiadało się, że mają nadmiar personelu pielęgniarskiego, więc mogą go zwolnić.

W związku z tą sytuacją w marcu br. doszło do debaty, na której zgłaszaliśmy te problemy. Potem odbyła się sejmowa komisja zdrowia, na której po raz kolejny podnosiliśmy problem norm zatrudnienia i ryzyka związanego z funkcjonowaniem aktualnego rozporządzenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH