Nie sprzedawać małolatom papierosów!

63 procent sklepów łamie prawo zakazujące sprzedaży papierosów nieletnim - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży Stop 18!.

Na 4700 prób zakupu wyrobów tytoniowych przeprowadzonych w 47 miastach przez pełnoletnich, ale wyglądających na mniej niż 18 lat ankieterów blisko 3000 zakończyło się podaniem papierosów.

Za złamanie przepisu sprzedawcy grozi grzywna.

– W ubiegłym roku zrobiliśmy sondaż, pytając sądy grodzkie, ile mają takich spraw i jakie kary nakładają. Okazało się, że takie przypadki są incydentalne, a nakładana grzywna wynosi średnio 200 złotych – opowiada Andrzej Godewski, koordynator Programu STOP18!.

Jest to jedna z niższych stawek – sąd może nakazać zapłacenie grzywny w wysokości od 20 złotych do 5 tysięcy złotych. Są też sądy, w których w ciągu roku nie było ani jednej takiej sprawy.

Zdaniem Andrzeja Godewskiego, polskie przepisy nie są gorsze od tych w krajach Europy: – Wykonaliśmy porównanie polskich przepisów do obowiązujących na Zachodzie, jeśli chodzi o sprzedaż wyrobów tytoniowych niepełnoletnim. Większość z tych przepisów obowiązuje w Polsce, problem jest z ich egzekucją: nie ma ani nieuchronności ani surowości kary.

Koordynatorzy akcji zgłaszali kilka zmian do polskiego prawa:

– Jednym z pomysłów było wprowadzenie kar za kupowanie papierosów niepełnoletnim albo za częstowanie nimi – mówi Godewski, chociaż sam zdaje sobie sprawę z marnych szans na udowodnienie takiego czynu. – Sprzedawca może co najwyżej odwołać się do moralności takiej osoby.

Zgłoszony był także postulat, by wprowadzić obowiązek kontrolowania dokumentów osób chcących kupić wyroby tytoniowe. Obecne przepisy mówią, że tylko w przypadku wątpliwości sprzedawca może zażądać okazania dokumentu.

– Najlepsze rozwiązania to te, które wprowadzają obowiązek kontrolowania dokumentów. Tak jest w wielu stanach USA. Podobną akcję, niewymuszoną nawet przepisami prawa, zorganizowano w Szwecji. Przyniosła efekty – ocenia Godewski.

W jego ocenie, w Polsce jest niska świadomość szkodliwości sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim. Jest także opór osób zajmujących się handlem. Część sprzedawców jest nakłaniana do sprzedaży przez właścicieli sklepów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH